szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar olajcég vezetése felhatalmazta az ügyvezetőit, hogy készítsék elő a horvát olajtársaságban lévő részvényei eladását. Jöhetnek az oroszok, mert a horvátok vevőként nem rúgnak labdába?

"A mai tárgyalás igazolta, hogy még jelentős nézetkülönbségek vannak a felek között" - mondta Molnár József, a Mol-csoport vezérigazgatója Zágrábban, miután pénteken a Mol és a horvát állam képviselői között az INA horvát olajipari vállalat ügyének rendezéséről tárgyalt. Az energiainfo Mol-Ina ügyben készített helyzetéértékelését azzal kezdi, hogy a vezérigazgatót idézi, aki szerint a kritizált magyar vállalatirányítási modell az INA-ban összhangban van nem csak a horvátországi és az európai szabályozással, de a nemzetközi gyakorlattal is.

Vitaalap

A horvát állam birtokolja az INA részvények 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A tulajdonosok közötti vita alapját a cégen belüli irányítási viszonyok jelentik, de a horvátok szerint a Mol máig nem hajtotta végre egyes fejlesztési ígéreteit. A magyar olajtársaság viszont úgy látja, hogy a horvát állam szegte meg a fejlesztéshez kötődő szerződéses kötelezettségeit, és kárt okozott ezzel a részvényeseinek.

A Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalatról a hotávt állammal szeptemberben kezdődtek a megbeszélések, ezeket kellett volna október végén folytatni, aminek halasztását kérték a horvátok - mondván: megváltozott a magyar tárgyalócsoport összetétele (és módosították a tárgyalások témáját is). A tárgyalások második fordulójára végül múlt pénteken került sor.

Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter a találkozó után a felelősségteljes és komoly hangnem hangsúlyozása mellett a sok nyitott kérdésről számolt be. Megegyezés született a tárgyalások menetének gyorsításáról is.

A tárgyalási fordulóhoz mindenképpen kapcsolódó hír, hogy bár eredetileg pusztán politikai felütésnek tűnt, amikor Orbán Viktor felszólította a Mol-vezetést, hogy viszgálja meg az INA tulajdonrészének eladási lehetőségeti, ez pénteken faktummá vált azáltal, hogy a Mol a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken, tőzsdezárás után közleményt adott ki. Arról, hogy a cég igazgatósága az ügyvezető testületnek felhatalmazást adott a Mol INA-ban lévő részesedése eladásának előkészítésére.

Ezzel párhuzamosan az ügyvezető testület felhatalmazást kapott arra is, hogy készítse elő a Mol INA-ban meglévő "részesedésének értékesítését, annak érdekében, hogy maximalizálni tudja befektetésének értékét" - írja az energiainfo. Mivel a horvát kormánynak nagy valószínűséggel nincs 3 milliárd eurója a vételre, ismét elindulhat a taálgatás, hogy az oroszok balkáni gazdasági expanziójában lehet-e egy INA bevásárlásnak kitüntetett szerepe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!