Ukránok tervezik az orosz gázvezetéket Magyarországon

A Figyelő értesülése szerint egy ukrán cég a fő tervezője a Déli Áramlat magyar szakaszának, és az oroszok intenzíven vizsgálják ennek kockázatait az elmérgesedett orosz-ukrán konfliktus miatt.

  • hvg.hu hvg.hu
Ukránok tervezik az orosz gázvezetéket Magyarországon

Egy ukrán cég, a Yuzhniigiprogaz végzi az orosz Déli Áramlat gázvezeték magyar szakaszának tervezését, illetve mellette a magyar Euroil–Unitef–Főmterv-trió is kapott tervezési feladatokat – írja a Figyelő. A lap szerint a Gazpromnak most a megromlott orosz-ukrán viszony kezelése miatt főhet a feje.

Az MVM vezetői nem tartanak attól, hogy a tervezéssel és engedélyezéssel megbízott konzorcium munkáját befolyásolná az orosz-ukrán konfliktus, azonban van olyan információ is, ami szerint az oroszok intenzíven vizsgálják ennek a tényezőnek a kockázatait. A tervezési munka nem jelentős összeg, de a tervezőcég kiválasztása soha sem pénzügyileg fontos, hanem olyan információs bázist jelent a későbbi kivitelezési munkák tenderezésénél, amely egyfajta versenyelőnyt jelent – írja a hetilap. A nyomvonaltól függően 0,7-1,1 milliárd euró összértékű magyar szakasz építése egy év múlva kezdődhet.

A Déli Áramlat és az uniós rivális, a Nabucco nyomvonala
hvg.hu

A magyar tervezőcégek egyébként korábban abban bíztak, hogy a teljes tervezési feladatot hazai vállalat kapja majd. Végül nem így lett, az ukrán cég a főmunkát, a vezeték nyomvonal tervezését végzi, a magyar beszállítók pedig a közműegyeztetést, a dokumentációmenedzsmentet, a birtokjogi ügyek kezelését, illetve néhány, nem közvetlenül a nyomvonalas infrastruktúrával kapcsolatos tervezést.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?