szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Belehúztak a SZÉP kártyák birtokosai a múlt hétvégén: alig hagytak pénzt számláikon a 2012-es keretből. Idén május 31-ig lehetett ugyanis felhasználni a munkáltatók által 2012-ben utalt összeget, a kártyatulajdonosok pedig rohantak is a költőhelyekre az utolsó napokban.

Napi 57 millió forintnyi lejáró összeget használtak fel az OTP SZÉP kártya birtokosai május második felében. Ennek az utolsó időszakban tapasztalható kiemelt költésnek is köszönhető, hogy a 2012-es munkáltatói feltöltéseknek több mint 98 százalékát felhasználták a kártyabirtokosok. A mintegy 150 000 érintett SZÉP kártyán maradt 1 milliárd forintnyi összeget az OTP Pénztárszolgáltató a törvényi kötelezettségeinek megfelelően visszautalja a munkáltatóknak.

"Az elmúlt három hónapban minden rendelkezésünkre álló csatornán felhívtuk kártyabirtokosaink figyelmét, hogy regisztrálják kártyáikat, ellenőrizzék egyenlegüket, és használják fel az ott lévő lejáró, 2012-es összegeket" – emelte ki Kovács Antal, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese.

Elmondása szerint az eredmények azt mutatják, hogy törekvésük sikeres volt, hiszen idén január óta az érintett, lejáró egyenlegek összege harmadára csökkent. Ez nemcsak az OTP Bank, hanem a munkáltatói partnereink, elfogadóhelyeink és a kártyabirtokosaink érdeme is – tette hozzá Kovács. Hangsúlyozta, hogy joggal lehetnek büszkék arra, hogy a 2012-es OTP SZÉP kártyás juttatások szinte teljes egészében a magyar turizmus és vendéglátás bevételeit gyarapították. Ez a felhasználási arány szerinte jól mutatja, hogy a munkavállalók előszeretettel és tudatosan használják ezt az elektronikus cafeteria juttatást.

Az idei nyilatkoztatási szezonban az OTP SZÉP kártya megőrizte vezető szerepét az elektronikus béren kívüli juttatások között. Az év első négy hónapjában több mint 24 milliárd forint érkezett az OTP SZÉP kártyákra, amivel a kezdetek óta beérkező összes feltöltés értéke meghaladta a 130 milliárd forintot. Az indulás óta felhasznált összes juttatás értéke pedig májusra átlépte a 100 milliárd forintos határt. Az OTP Bank várakozásai szerint a nyári szezon az elmúlt két évhez hasonlóan kiugró felhasználást hoz majd. 2012 és 2013 nyári hónapjai alatt 20 milliárd forintnyi juttatást használtak fel.

Az MKB-nál is alig hagytak pénzt a kártyákon

Huszáros hajrát vágtak ki az MKB SZÉP Kártyák birtokosai: a május végi határidő lejárta előtti, utolsó négy órában még 2 millió forintot költöttek el a 2012-es keretükből – jelentette ki Lehoczky László, az MKB Nyugdíjpénztárt és Egészségpénztárt Kiszolgáló Kft. ügyvezető igazgatója. A hónap utolsó napjaiban a kártyabirtokosok a hosszú hétvégékre emlékeztető intenzitással "kártyáztak", hiszen míg május 15-én még 352 millió forint volt a számláikon a 2012-ben átutalt, 10,3 milliárd forintos keretből, a határidő lejártára a maradvány 169 millióra apadt, ami mindössze 1,6 százaléka az eredetinek.

A maradék lényegében azonos nagyságrendben oszlik meg a három zseb (szállás, étkezés, szabadidő) között, 28 ezer kártyabirtokost érintve. Ennek megfelelően a számlákon átlagosan hatezer forint maradt, de e mögött nagy különbségek rejlenek: több mint ötezer érintettnek maradt ugyanis száz forintnál kevesebb pénze, tízezren mondhattak búcsút száz és ezer forint közötti összegnek, míg tízezer forintnál nagyobb összeg csupán négyezer kártyabirtokos számláján ragadt be.

A határidő lejárta után fel nem használt összegeket június végéig megkapják azok a munkáltatók, amelyek eredetileg átutalták azokat. Az MKB közel kétezer munkáltatónak fog utalni, a legkisebb összeg egy forint, a legnagyobb pedig megközelíti a 8,8 milliót. A cégek között is nagyok a különbségek: száz cég száz forintnál kevesebbet fog kapni (közülük huszonkettő tíz forintot sem), százezer forintnál nagyobb összeget pedig négyszáznak utalnak át.

Az év elejétől május végéig egyébként a munkáltatók már 5,7 milliárd forintot fizettek be immár több mint 129 ezer MKB SZÉP Kártyára, ami 10 százalékot megközelítő bővülést jelent az egy évvel ezelőtti állapothoz képest. A felhasználás több mint 20 százalékkal bővült, ugyanakkor a felhasználás belső arányai nem változtak számottevően: a költések közel 67 százaléka történt a vendéglátás alszámláról, szálláshelyre 18 százalék, szabadidőre pedig 15 százalék jutott. Az első öt hónapban kifizetett összegek 43 százalékát a fővárosban és az ország középső részén költötték el, ezt egyformán 9 százalék körüli részesedéssel követte Észak-Alföld, Közép-Dunántúl és Észak-Magyarország – közölte az MKB Nyugdíjpénztárt és Egészségpénztárt Kiszolgáló Kft.

A K&H-nál is szépen költöttek

A K&H-nál közel 21 ezer kártyabirtokos összesen 151 millió forintot nem költött el, mely összeg a vendéglátás, szállás és szabadidő számlákon egyenlő arányban maradt meg. Ez az összeg a 2012-ben K&H SZÉP Kártyákra feltöltött összeg kicsivel több, mint 2 százaléka.

"A 2012-ben feltöltött összegek lejáratáról szóló felhívásaink, tájékoztatásaink hatásosak voltak, mert az év elejéhez képest a lejáró összegek egyharmadára csökkentek. Az utolsó napokban már átlagosan 10 millió forintot költöttek az érintettek. Egy kártyabirtokosnál átlagosan így is 7300 forint maradt, amiből akár egy kétszemélyes vacsora is lehetett volna a közel 16 ezer K&H SZÉP Kártyát elfogadó hely egyikén" – mondta el Rajna Gábor, a K&H Bank marketing igazgatója.

Bár 151 millió forint visszakerül a munkáltatókhoz, a kártyabirtokosok sokkal aktívabbak és tudatosabbak, mint a korábbi években. 2013-ban például 70 százalékkal megnőttek a költések 2012-höz képest, amihez az is hozzájárult, hogy az elfogadóhelyek száma is nőtt, mégpedig 30 százalékkal. A május 31-ig fel nem használt összeget a K&H az erre vonatkozó kormányrendelet értelmében elkülöníti a kártyabirtokos SZÉP kártyáján, és 2014. június 30-ig visszautalja azoknak a munkáltatóknak, akik az eredeti összeget oda feltöltötték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!