szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelentős pluszbevételekre számíthat többek között az RTL-től és a UPC-től a magyar költségvetés a luxemburgi, illetve az uniós szintű áfaszabályok megváltozása miatt – közölte a Magyar Nemzet. Az RTL Klub szerint ez őket nem érinti, mert a cég Magyarországon van bejegyezve.

A táv- és hírközlési szolgáltatásokra vonatkozó áfaszabályok uniós szintű változása miatt jövőre jelentős pluszbevétellel számolhatnak a közösség országai, köztük Magyarország is, például az RTL-nek és a UPC-nek is a magyar államkasszába kell befizetnie a forgalmi adót – írta a Magyar Nemzet.

A lap szerint jelenleg a táv- és hírközlési szolgáltatások után kivetett áfát nem a működés helyén, hanem az adott társaság székhelyének megfelelő államban kötelesek befizetni a cégek. Ebben látta meg a lehetőséget hosszú évekkel ezelőtt Luxemburg, amely a hírközlés esetében 3, a távközlési szolgáltatások terén pedig 15 százalékos, rekordalacsony szinten határozta meg a forgalmi adó mértékét.

A helyzet azonban januártól megváltozik, hatályba lép az a brüsszeli döntés, amely szerint a szektorban kínált szolgáltatások áfáját abban az országban kell befizetni, ahol az adott társaságnak van ügyfele. Ez többletbevételt hozhat Magyarországon is, mert a Luxemburgban bejegyzett, többmilliós magyarországi ügyfélkörrel bíró RTL és a UPC is várhatóan több milliárd forinttal gazdagítja majd a magyar államot – írta a napilap. Ezzel szemben az RTL Klub programigazgatója, Kolosi Péter a hvg.hu-nak azt mondta, a tévátársaságuk mögött álló céget a változás nem fogja érinteni. A programigazgató szerint a Magyar RTL Televízió Zrt. Magyarországon bejegyzett és idehaza működő társaság, így nem érinti őket a a luxemburgi, illetve az uniós szintű áfaszabályok megváltozása.

A cégeknek jövőre 15 helyett 27 százalékos áfát kell fizetniük, ami akár áremelkedést is hozhat. Ez ellen szól ugyanakkor a piaci verseny, hiszen az eddig itthon vagy éppen Romániában áfát fizető cégek – ilyen például a Digi is – gond nélkül be tudták építeni tarifáikba a közterhet – szólt a beszámoló.

Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő azt mondta a lapnak, hogy az érintett cégeknek hosszú idejük volt a változásra való felkészülésre, és bár aligha képzelhető el, hogy trükközni próbálnának, az nem zárható ki, hogy a nagyobb, több országra kiterjedő hálózattal rendelkező cégek a társasági adó alapján keresnek maguknak székhelyet. Ez az adó ugyanis országonként eltérő, aminek a jelentőségét felértékelheti az áfaszigorítás.

A UPC közleménye

A Magyar Nemzet mai számának 12. oldalán és az mno.hu oldalon közölt „Többet fizethet az RTL és a UPC is c. írásban megjelent állításokkal kapcsolatosan az alábbi tájékoztatást szeretnénk adni:

A vezetékes internet, telefon és kábeltévé szolgáltatásokat nyújtó UPC Magyarország Kft. 1999-es megalakulása óta folyamatosan és jelenleg is magyarországi székhellyel működik és a magyar államnak fizeti az áruforgalmi adót, a mindenkori magyar ÁFA-törvényben megállapított mértéknek megfelelően, amely a jelenleg hatályos áfa szabályozás szerint 27százalék.

UPC Magyarország Kft.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!