szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan általában félnek tanácsot kérni, mivel úgy vélik, az hozzá nem értést és függőséget jelez. Ugyanakkor egy amerikai kutatás szerint ha valaki tanácsot kér, azzal megerősíti a kvalitásait annak, akitől a tanácsot kéri, ez az illető pedig sokkal jobb színben fog minket látni, mint korábban. Tehát nem csak mindig helyeselni kell a főnök mondandójára.

Van egy igen egyszerű trükkje annak, hogyan is tudja az ember a főnökét könnyen lenyűgözni – írja a Business Insider. Sokan általában félnek tanácsot kérni, mivel úgy vélik, az hozzá nem értést és függőséget jelez. Az amerikai Harvard Egyetem friss kutatása szerint ugyanakkor azokat a dolgozókat, akik tanácsért fordulnak kollégáikhoz, főnökükhöz, egyáltalán nem tartják kevésbé rátermettnek, sőt, inkább a fordítottja igaz.

A kutatásban párokra bontották az embereket, az emberek csak instant üzeneteküldő szolgáltatásokon keresztül kommunikálhattak egymással. Ezek után az embereket arra kérték, hogy végezzenek el egy logikai játékot, majd ugyanezt a feladatot átpasszolták a parnerüknek. Miután a partner befejezte a logikai feladványt, kétfajta választ kaphattak vissza: 1. Remélem jól ment, illetve 2. Remélem jól ment. Van valami tanácsod? Azokat az embereket, akik az utóbbi választ adták, illetve kérdést is feltették sokkal kompetensebbnek látták a kísérletben résztvevők, és minél nehezebb volt a feladat, annál rétermettebbnek látták az illetőket.

Összegezve: ha problémával szembesülünk, akkor érdemes tanácsot kérni, kérdezni, ugyanis ezzel egyáltalán nem a hozzá nem értésünkről adunk tanúbizonságot. Akiktől tanácsot kérünk, azok minden bizonnyal sokkal többet fognak rólunk gondolni a beszélgetés után, mint előtte. Mindemellett már csak ráadás, hogy aki adja a tanácsot, az sokkal magabiztosabb lesz. Emellett hogyha tanácsot kérünk, akkor azzal sérülékenyebbé is tesszük magunkat, ám kutatók szerint ez a kulcs ahhoz, hogy kapcsolatokat lehessen építeni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!