szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kiskereskedők a legnagyobb vesztesei annak a változtatásnak az adórendszerben, ami a jövedelemminimum után fizetendő adóalap növelését célozza. Aki ellenáll, adóellenőrzést kockáztat.

A vállalkozói jövedelemadó szabályai szerint adózó egyéni vállalkozóknak – a társasági adóalanyokhoz hasonlóan – bizonyos kivételekkel, legalább az úgynevezett jövedelem-(nyereség-)-minimum után vállalkozói személyi jövedelemadót kell fizetniük. Ha ezt nem teszik, úgy jó eséllyel számíthatnak az adóhatóság kockázatelemzésen alapuló ellenőrzésére – írja az Adózóna. A 2015-re vonatkozó adóváltozások egyike – döntően a kiskereskedők hátrányára – drasztikusan megnöveli ezt a minimális adóalapot.

A személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény 49/B § (8) bekezdése értelmében, ha a kedvezményekkel nem csökkentett vállalkozói bevételek összege az adóévben kevesebb az elszámolt költségeknél, vagy a bevételi többlet nem éri el a jövedelemminimumot, az egyéni vállalkozónak választania kell, hogy

  • a jövedelem-minimumot tekinti vállalkozói adóalapnak, vagy
  • az adóbevallásában nyilatkozik arról, hogy a jövedelem-minimumot nem választja adóalapként, mely esetben köteles az adóbevallásához mellékelni az állami adóhatóság által rendszeresített bevallást kiegészítő nyomtatványt, vállalva az esetleges adóhatósági ellenőrzést.

Jelenleg a jövedelemminimum az eladásra beszerzett áruk és a változatlan formában továbbértékesített, továbbszámlázott szolgáltatás értékével csökkentett vállalkozói bevétel 2 százaléka. A módosított előírás szerint a jövő évtől már nem lehet levonni ezeket a tételeket, vagyis az összes bevétel 2 százaléka lesz a jövedelemminimum. Ez – különösen a kereskedők esetében – sokszoros adónövelést, illetve nyilatkozattételi kényszert jelent.

További részleteket itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!