szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kettős könyvvitelt vezető vállalkozásoknak május 31-ig le kell adniuk mérlegeiket, aki ezt elmulasztja, az ellen kényszertörlési eljárást indíthat a NAV.

Amíg korábban – gyakorlatilag következmények nélkül – számos cég nem tett eleget az éves beszámoló benyújtásának, addig az elmúlt néhány évben megjelentek a kényszertörlési eljárások. Tavaly már közel 30 ezer kényszertörlési eljárás indult, ami rekordnak számít a részben mérlegleadás elmulasztása miatti eljárások tekintetében – adta hírül a Bisnode üzleti információszolgáltató.

Ugyanakkor nem minden vállalkozás kötelezett mérleg leadására, mivel az evás, kivás és katás adózóknak nincs ilyen kötelezettségük, továbbá külföldi cég magyarországi kereskedelmi képviselete sem kötelezett beszámoló leadására. Ennek ellenére évről évre rengeteg olyan társas vállalkozás van, amely elmulasztja mérlegének közzétételét. Keleti József, a Bisnode csoport Country Managere elmondta, hogy a 2010-től bekövetkezett szigorításoknak jótékony hatása van a magyar gazdaságra és annak átláthatóságára, mivel korábban rendszeresen előfordult, hogy egy cég azért nem adott le mérleget, mert nem szerette volna, hogy a piac megismerje teljesítményét. Régebben ezt súlyos következmények nélkül megtehették, vagy legalábbis a határidőt hosszú ideig kihúzhatták. Mára azonban már komoly következményekkel kell számolniuk a beszámolási kötelezettséget elmulasztó, átláthatatlan cégeknek, ugyanis törölhetik is őket a cégnyilvántartásból.

Kényszertörlést jelenleg a beszámoló leadásának elmulasztása, adófizetés elmaradása, vagy a cég fellelhetetlensége miatt kezdeményeznek, tehát nem minden ilyen eseményre az átláthatatlan pénzügyi helyzet miatt kerül sor. Mivel azonban a kényszertörlések száma 2014-ben megközelítette a 30 ezret (ami 60 százalékos növekedést jelent 2013-hoz képest), várhatóan a 2015-ben sem fog pihenni a NAV. 2011-ben valamivel több, mint 20 ezer kényszer-végelszámolás indult, 2012-ben pedig megjelentek a kényszertörlések is, és 2013-ban a beszámoló leadását elmulasztókkal szemben a NAV gyakorlatilag már csak kényszertörlésekkel lépett fel, a tavalyi 30 ezres kényszertörlési szám pedig rekordot döntött. Valószínűleg nem lesz ez másként 2015-ben sem, mivel idén már közel 8 ezer ilyen eljárás indult, pedig még csak most fog lejárni a mérlegleadási határidő.

Érdemes a vállalkozásoknak körültekintően eljárniuk és betartaniuk a határidőket, mivel a kényszertörlési eljárás a cég jogutód nélküli megszűnését eredményezi, és a végelszámolással és felszámolási eljárással ellentétben a cég visszafordíthatatlan megszűnését eredményezi. A cégeknek érdemes a partnereik között is szétnézni mielőtt szerződést kötnek velük, vagy egyszerűen csak számlát fogadnak be tőlük: működik-e egyáltalán a cég, adott-e le pénzügyi beszámolót, milyen a teljesítménye, határidőben fizeti-e ki számláit.

Szeretnénk még jobb tartalmat előállítani ebben a rovatban, ehhez kérnénk a segítségét.

 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!