szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valótlan információk jelentek meg a sajtóban az MKB Bank eladásával kapcsolatban, amik veszélyeztetik az ügylet sikeres lezárását, csökkenthetik az MKB Bank értékét és ezzel kárt is okozhatnak – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Az elmúlt napokban több olyan valótlan információ jelent meg a sajtóban, amely veszélyeztetheti az MKB Bank Zrt. eladásának lezárását az Európai Bizottság által előírt határidőre – írta közleményében az MNB. A jegybank szerint a téves információk alkalmasak a szanálás alá vont MKB Bank piaci értékének csökkentése révén a károkozásra is.

Ugyan az MNB konkrétan nem közölte, milyen valótlan információkról van szó, vélhetően az MKB Bank vevőivel kapcsolatos cikkekkel lehet gondjuk. Mint megírtuk, a hivatalos döntés szerint a Blue Robin Investments, a Metis Magántőkealap és a Pannónia Nyugdíjpénztár vásárolhatja meg az MKB Bankot 37 milliárd forintért.

Kedden a Magyar Narancs írt arról, hogy a magyarországi szereplők, a Minerva Magántőke-alap és Pannónia Nyugdíjpénztár tulajdonosi köre beazonosítható, a konzorciumot vezető Blue Robin Investments SCA nevű, luxemburgi székhelyű társaság tulajdonosi viszonyai azonban a lap szerint kissé homályosak.

Ezért kikérték a társaság adatait a luxemburgi cégadatbázisból. A beszámoló szerint kiderült, hogy a Blue Robin ismert végső, meghatározó befolyással rendelkező tulajdonosa egy reklámügynöki tevékenységgel foglalkozó szingapúri kft. A Blue Robint február 18-án hozták létre, és március 8-án jegyezték be Luxemburgban, az MNB korábbi közleménye szerint azonban február 22-éig már a kötelező érvényű ajánlatot kellett benyújtani az MKB-ra.

Vagyis az adatok alapján úgy tűnik, hogy február 22-éig bezárólag a jelenleg 2,5 millió forintnyi tőkével rendelkező Blue Robin SCA konzorciumi társaival úgy adta be az ajánlatát, hogy még be sem volt jegyezve – következtetett a Magyar Narancs. Ráadásul az alapítástól számított négy nap alatt megszervezte a konzorciumi partnereit, közösen összedobtak ezután egy nem kötelező érvényű ajánlatot, és még az MKB-t is átvilágították. Mindezt úgy, hogy közben volt egy hétvége is – tette hozzá a lap.

Most az MNB azt közölte, hogy a bankok és befektetési szolgáltatók pénzéből működő MSZVK Magyar Szanálási Vagyonkezelő Zrt. korábban 32,1 milliárdos támogatást adott az MKB Banknak, ezért hozzájuk folyik majd be a 37 milliárdos vételár is. "A nem megalapozott sajtóhírek miatt az értékesítés elmaradása veszélyezteti az MSZVK támogatásának megtérülését és így a bankrendszernek is jelentős károkat okoz" – írta a jegybank.

Azt is hozzátették egyébként, hogy az MKB Bank nem tartozik a nemzeti vagyon körébe, mert nem az állam a tulajdonosa, hanem az MSZVK, amelyben nincs állami tulajdon.

A szanálási feladatkörében eljáró MNB eljárása a nemzetközi gyakorlatnak és a fenti követelményeknek mindenben megfelel – írta a közlemény. Hozzátették, hogy ha a felügyeleti feladatkörében eljáró MNB azt állapítja meg, hogy a befolyásszerzéshez szükséges feltételeket a vevők tulajdonosi köre, illetve a vételár eredetének tekintetében a vevők nem tudják megnyugtatóan bizonyítani, akkor az MKB Bankot nem szerezhetik meg.

De sietnek megnyugtatni, hogy a Blue Robin Investments által vezetett konzorcium kötelező érvényű ajánlata az eladásra vonatkozó eljárás feltételeinek megfelelt, illetve a konzorcium a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő módon vett részt az eljárásban. A szanálási folyamat szabályossága megkérdőjelezhetetlen, hiszen az az Európai Bizottság által felügyelt folyamat – írták még.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!