szerző:
Nol
Tetszett a cikk?

Az ötkarikás projekt keretében mindent lehet – legalább is a Fidesz olimpiai törvényjavaslata szerint. Készüljenek: Schmitt Pál visszatérhet.

Költségvetésen kívüli támogatásokból, adományokból kell finanszírozni Budapest olimpiai pályázati, illetve a játékok rendezési költségei­nek a lehető legnagyobb részét – áll az olimpiai törvényről szóló előterjesztésben, a nol.hu cikke szerint.

Mindez azért is érdekes, mert a PricewaterhouseCoopers megvalósíthatósági tanulmánya egyáltalán nem kalkulál adományokkal, mert ez „az összes bevételhez képest marginális jelentőségű és bizonytalan". A tanácsadók még a szponzori bevételek kapcsán is rögzítik: azokból a kevésbé fejlett országok kevesebb bevétellel számolhatnak, a tőkeerős szponzorok szerepét gyakran költségvetési támogatások pótolják. Ezzel feltehetően a jogszabály alkotók is tisztában vannak, így elő lehet újra húzni a már jól ismert tao-trükköket.

Mivel korábban lehetővé tették a cégeknek, hogy társasági adójukból finanszírozzák a pályázat költségeit, a jövőben a konkrét projektre is fordíthatják pénzüket, ahelyett, hogy azt adóban fizetnék be.

A javaslat szerint ugyanis a pályázatért felelős Budapest 2024 Zrt. adómentességben részesül és pályázati ügyekben díjmentességet kap, miközben a rendezési jog elnyerése után a szervezőbizottság is megkapná e kiváltságot. Ez a megoldás azért is okos, mert így adó forintból lesz kevesebb és nem költségből több.

Központi mindható hivatalként hoznák létre az Olimpiai Megvalósítási Hatóságot, amely jogosult lenne ingatlanok kisajátításának kezdeményezésére. De feladatai közé tartozna a biztonsági terv kidolgozása, a beruházások megvalósítása, illetve felügyelné, hogy minden az általa előírt feltételeknek megfelelően történjen.

A szuperhatóság sok akadályt nem kéne leküzdenie, a kormány az olimpiai  ügyeket kiemelt jelentőségűvé nyilvánítaná, így kérelmeit soron kívül bírálnák el és az ügyintézési határidő is lecsökkenne, ha  a hatóság valamit el akarna intézni.

A javaslat Schmitt Pál kiemelt szerepét is rögzíti. Ugyanis az  Olimpiai Védnökök Testületének elnöke a NOB magyar tagja lenne, aki nem más, mint a volt államfő, aki egyébként halmozhatja a tisztségeket mert tagja az Olimpiai Egyeztető Fórumnak. De nem maradna ki a felügyelésből a kormányfő, a főpolgármester, sportért felelős miniszter és a MOB-elnök sem.  

A miniszterelnök például közvetlenül asszisztál ahhoz, hogy Magyarország lemondjon szuverenitásának egy részéről a nemzetközi szervezet javára. A jogszabályban ugyanis garanciák sorát vállalja a kormány. Például, hogy az olimpia idején, előtte és utána egy hétig NOB-hozzájárulás nélkül nem lesz olyan rendezvény, amely hatással lehet a játékok média megjelenéseire vagy lebonyolítására. ezzel együtt fellép a gerillamarketing ellen, ami állítólag azért fontos a NOB-nak, hogy helyi kis- és középvállalkozások még véletlenül se profitálhassanak az olimpiai brandből. Mert a különböző jelképek felhasználásával realizált haszon a nemzetközi szervezetnek jár.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!