szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar vállalatok nagyjából pont semmilyen szinten nem foglalkoznak a foglalkoztatással kapcsolatos jogszabályokkal. Továbbra is tombol a feketemunka.

Kiemelten fertőzött az építőipar, de a vendéglátóiparban, a kereskedelemben és a vagyoniparban sem sokkal jobb a helyzet – derül ki az NGM Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztályának munkaügyi jelentéséből. Idén július vége és július eleje között ellenőrizte a munkaügyi hatóság, hogy a magyar cégek mennyire tartják be a foglalkoztatásra vonatkozó jogszabályokat. Az eredmények arra utalnak, hogy nagyjából semennyire.

Eldugják a dolgozókat

A hatóság szerint egyértelműen megjelent a foglalkoztatók részéről a kockáztatás. Egyes cégek például nehezen megközelíthető, eldugott helyen dolgoztatnak, így pedig nem számolnak ellenőrzéssel. Sokatmondó az is, hogy a munkáltató sok esetben alig pár perccel az ellenőrzés megkezdése után már bejelenti a dolgozóit – azaz minden szükséges adat a birtokában volt, csak reménykedett az ellenőrzések elmaradásában.

A vizsgált cégek 86, a dolgozóknak pedig a 78 százalékánál találtak valamilyen jogsértést. A legtöbb gond, ahogy a korábbi években is, most is a feketefoglalkoztatással volt, egészen elképesztő adat, de az ellenőrzött dolgozók negyedénél találkozott valamiféle trükkel a hatóság – írja a Napi.hu. A legjellemzőbb csalás persze a be nem jelentés (az esetek 80 százaléka), amivel természetesen a különböző adók befizetése alól akarnak kibújni a munkáltatók.

A nyilvántartással sem sokat törődnek a cégek, jellemző, hogy például a munkaidőt semmilyen szinten nem könyvelik le. Ez már csak azért is fontos lenne, mert sokszor ez alapján fizetik a cégek a dolgozóikat, akik így hiába panaszkodnak, ha például túlóráztak. Ezek után nem meglepő, hogy igen sok gond volt a munkaidőre vonatkozó szabályok betartásával is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!