szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Guest Zrt. vagyona pár év alatt megsemmisült.

Egyszerűsített felszámolással lesz vége az egykor szebb napokat élt magyar vendéglátóipari és turisztikai társaságnak, a Guest Zrt.-nek. A lépésről a felszámolóbiztos nemrég tájékoztatta az érintetteket.

A társaság bukásának hosszan húzódó történetét a hvg.hu korábban részletesen bemutatta, a lényege leegyszerűsítve az volt, hogy a cégnek egy parkoló vitatható minőségű megépítésekor keletkezett kis összegű tartozása azonnal felszámolásba torkollt. A felszámolás során viszont az egykor nettó 1,5 milliárd forintot (ma már jóval többet) érő cége székházat végül 135 millióért adták el.

Az egyszerűsített felszámolást alapesetben akkor alkalmazzák, amikor a cég vagyona már a felszámolás költségeit sem fedezi – ami ebben az esetben csak az egykori 1,5 milliárdos ingatlant nézve tűnik furcsának.

A felszámoló most mégis felszólította a hitelezőket, hogy ha tudnak a Guest vagyonáról, akkor 30 napon belül jelentsék, ez az időpont gyakorlatilag lejárt. Ez azonban már csak formalitás volt, a felszámolás évei alatt a társaságnak ugyanis (az alacsony áron eladott ingatlanon kívül) nyilvánvalóan semmije sem maradt.

Az ügy érdekessége az volt, hogy a felszámolási eljárás során vitatható módon alakult meg a hitelezői választmány, és a hitelezők az ingatlanra nagyon furcsa módon nem határoztak meg minimálárat. Sőt, a felszámoló állítása szerint arról is tudtak, hogy az eladási árat drasztikusan csökkentették. Ez pedig leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a hitelezők ebben az eljárásban nem álltak ellent annak, hogy a cég vagyonát bagóért eladják – vagyis úgy viselkedtek, mintha nem állt volna érdekükben a pénzük visszaszerzése.

Badacsonyi György, a cég egykori tulajdonosa maga is hitelezője volt egykori saját cégének, de ő nem tudta megakadályozni a székház eladását, mert a felszámoló nem vette fel a hitelezői nyilvántartásba. Hiába jelezte ugyanis, hogy neki is van követelése, a felszámoló nem hívta fel a figyelmét arra, hogy regisztrációs díjat kell fizetnie, és nem közölte vele a díj mértékét sem, ő pedig ezt magától nem tette meg/nem találta ki.

Az ingatlant (tizedáron) még 2013 szeptemberében adták el, és ahogy lapunkkal korábban a Fővárosi Törvényszék közölte, az egykori tulajdonos kifogással élt, vagyis kérte a felszámoló eltiltását az értékesítéstől. Ezt azonban fura módon pont arra hivatkozva utasították el, hogy az ingatlant akkor már eladták – amiről viszont a kifogást beadó nem is tudhatott. A tulajdonos azzal érvelt, hogy a bíróság függeszthette volna a felszámolást az általa beadott panasz kivizsgálásáig, így lehetővé téve azt, hogy árverés nélkül soron kívűl eladhassák az ingatlant, erre azonban nem került sor.

A cégnek jelentősebb ingó vagyona is volt, amit 2015 januárjában értékesített a felszámoló. Badacsonyi György becslése szerint a Guestnek még az ingóságai is 100 millió forint feletti értéket képviseltek, de egy 2014-ben készült közbenső mérlegből az derült ki, hogy ezeket 1,8 millió forintért értékesítették (miközben a felszámoló lapunknak azt mondta, hogy erre a tranzakcióra csak 2015 elején került sor).

Az egykori tulajdonos azzal érvelt, hogy a csődtörvény szerint a második kihirdetés eredménytelensége esetén a legnagyobb hitelezőnek fel kellett volna ajánlani az ingatlant, ez tudomása szerint egyébként az MKB Bank volt. A bíróság szerint a felszámoló jogszerűen járt el, mivel a hitelezői választmány felhatalmazta az ár csökkentésre, pedig Badacsonyi György adatai szerint 2011-ben csökkentették két ütemben az árat, de nem ajánlották fel a banknak az ingatlant. Azt is állítja, hogy a választmány nem regisztrált hirdetőkből állt, 2013 áprilisában alakult meg a felszámoló által nem hitelesített jegyzőkönyv szerint. Addig az időpontig viszont már több mint egymilliárd forinttal csökkentették az árat.

Így bukta el milliárdos cégét a vállalkozó

Volt egyszer egy virágzó magyar középvállalat, amelyet hirtelen beszippantott a magyar gazdasági közállapotok örvénye. A Guest Zrt. felszámolását a körülmények fura összjátéka kísérte, a cég székházát bagóért eladták, a tulajdonos pedig elvesztette vagyonának jelentős részét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!