Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Aki teheti, nem áll be az állami rendelőkben feltorlódott hosszú sorokba, inkább igénybe veszi a fizetős egészségügyi ellátást. „De mi kerül ezen ennyibe?” – kérdezhetik az „ingyeneshez” szokott betegek a számlák láttán.
Nem téved nagyot, aki 15-30 ezer forintos kiadással kalkulál, amikor magánorvosi vizitre indul a fővárosban. A lakásokban működő egyszemélyes praxisok jellemzően olcsóbbak, mint a több orvost foglalkoztató rendelők, az árlista csúcsán pedig a sokszakmás, műtétek elvégzésére is képes magánintézmények állnak. Már fél évszázaddal ezelőtt is "maszek" fogorvoshoz járt, aki személyre szóló figyelmet és minőségi munkát akart, és hasonlóképpen régóta bizalmi állás a szülészeké, nőgyógyászoké. Ám a „saját orvos” inkább kivételnek számított, az igényelt többlet figyelmet a háziorvosnál, a rendelőkben, de főként a kórházakban borítékkal volt már akkor is szokás megvásárolni. Ahogy azonban mind hosszabbra, hetekre, hónapokra nyúlnak a várakozási – hivatalos szóhasználattal az előjegyzési – idők, egyre többen keresnek más megoldást.
Az idő és a pénz
A hetekig tartó várakozással járó idegeskedést takarít meg magának, aki hajlandó kardiológiai ultrahang vizsgálatra és konzultációra 30-35 ezer forintot kiadni. A mozgásszervi fájdalmakkal küszködőknek pedig nincs is más esélyük a gyors kivizsgálásra és kezelésre, mint magánpályára lépni. A szakorvosi vizsgálat 20-25 ezer forintos díjához itt már sok minden hozzáadódhat. A legkevesebb egy rutin labor, nagyjából 3500 forintért, majd az érintett testrésztől és a baj jellegétől függően CT vagy MR vizsgálat következhet, amelynek a költsége 16 ezer forinttól indulva a 60 ezret is átlépheti. A kivizsgálást követően a legegyszerűbb terápiaként ajánlott gyógytorna alkalmanként 5-7 ezer forintos kiadást jelent.
50 fölött
Rendre kiderül, hogy az 50 éves kor felettieknek igen melegen ajánlott vastagbélrákszűrés kivitelezésére messze nincs elegendő kapacitás: a béltükrözésre, orvosi szakszóval kolonoszkópiára sok hónapos az állami egészségügyben az előjegyzés. Ráadásul, aki nem ébren akarja tűrni a fájdalmas vizsgálódást, nincs is más választása, mint magánintézményt felkeresni. A beavatkozás ára altatással együtt 80-100 ezer forint között mozog. A viszonylag olcsónak számító egynapos műtétek – amelyek nem igényelnek kórházi bennfekvést – valamivel a 300 ezer forint alatt maradnak. Ilyen például a visszér, az aranyér vagy az orrpolip eltávolítás, az egészségügyi küret, a mandula műtét, a sérvműtétek egy része. Persze érdemes jól megnézni a kínálatot, mert ebben a szegmensben már jelentős árkülönbségek is előfordulhatnak – részben az alkalmazott sebészeti eljárástól függően. A „prémium kategóriás” műtétek az egymillió forintot megközelítő vagy azt meghaladó térd vagy csípőprotézis beültetések, az árlistavezető pedig az 1,8 millióért kínált gyomor bypass, ami a kórosan elhízottaknak ad radikális támogatást a súlycsökkentéshez.
Néhány ár a fővárosi magánkórházak kínálatából, forintban
A fizetős szektorban nem az ár a meghatározó
„A szolgáltatók közötti választást csak kisebb részben determinálja az ár, a többség ajánlás alapján kerül hozzánk. Két évvel ezelőtt induló áraink a fővárosi „középmezőnyt” célozták, ám azóta kétszer is emeltünk. Nyilván sokaknak megterhelő egy ilyen kiadás, ám ahogy versenytársaink, úgy mi is kínálunk kedvezményes konstrukciót a gyakorta visszajáró krónikus betegeknek” – adott rövid piaci összefoglalót Schiszler István, a Duna Medical Center igazgatója. „De mi kerül ezen ennyibe?” kérdésre az a válasz, hogy a folyamatosan monitorozott működési ráfordításokat érvényesíteni kell az árban – hiszen míg az állami kórházak felhalmozott veszteségeit rendre konszolidálja az állam, a magán intézményt semmi nem menti meg a csődtől. Meg kell fizetni és fizettetni a korszerű, igényes infrastruktúra létrehozásának vagy bérlésének, valamint fenntartásának költségeit – például ma már alap a nyáron is klimatizált váró- és vizsgálóhelyiségek. A munkatársak piaci bérét is kalkulálni kell, nincs hálapénz, ami kiegészítené a legális kereseteket. Az államihoz szokott betegek számára is feltűnő, hogy a magánrendelőkben mennyivel több call centeres, recepciós, asszisztens segíti a betegeket és orvosokat. De azzal is számolni kell, hogy a szakorvosi konzultáció legalább 30 perces, vagyis egy óra alatt két betegnél több nem fordul meg a rendelőben.
Mennyi az állami, mennyi a magán?
Míg az egészségbiztosítási alapból 36 ezer forint jár egy terhesség megszakításért az állami kórháznak, ugyan ez magánban 100 ezer forint körüli összeg. A mandula eltávolítás az előbbinél 99 ezer, az utóbbinál 150 ezer forint körül van. A korszerű képalkotó vizsgálatoknál (CT, MR) úgy kétszeres a két szféra közötti szorzó. A szülésnél ez a különbség könnyen a négyszeresére nőhet: az Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél a tarifa 108 ezer, magánban könnyen meghaladja a 400 ezer forintot is. (A kettő közötti különbséget persze igyekeznek áthidalni a szülő nők, nem egyszerűen hálapénz fizetésével, hanem az állami kórházban magánorvos fogadásával.)
Minden maradt a régiben
Az egészségügyben utoljára tíz évvel ezelőtt próbálták a tényleges költségek számbavétele alapján meghatározni a tényleges ráfordításokat, de a próbálkozás hamvába holt. Úgy tűnt, a legkevésbé az intézmények voltak érdekeltek az elemzés sikerében. Így minden maradt a régiben: az elszámolás sokkal inkább egyes szakmák lobbierejét, semmint a tényleges ráfordításokat tükrözi. Például a sebészet és a belgyógyászat régóta páriának számít a tb-finanszírozásban. A magán és az állami árak összehasonlítását az is megnehezíti, hogy az utóbbiak nem tartalmazzák az eszközök és épületek amortizációját, hiszen a beruházások – már ha csurran-cseppen belőlük – külön állami vagy uniós forrásból érkeznek.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.