szerző:
Szabó Yvette
Tetszett a cikk?

Lenyűgöző lakóépületet ígérnek a volt kommunista és szocialista pártszékház helyére az ingatlant megszerző libanoni üzletemberek.

Négy libanoni üzletember ingatlanfejlesztő cégének, a Red.hu Kft.-nek a tulajdonába került májusban egy tavaly decemberben alapított vállalkozás, a Vision BP26 Kft. Nem is tűnt volna fel ez a cégfelvásárlás, ha alig egy hónappal a vétel előtt nem ebbe a cégbe apportálnak egy ikonikus budapesti ingatlant, a II. János Pál pápa (korábban Köztársaság) téri volt pártszékházat.

A II. világháború idején még a budapesti náciknak otthont adó épületegyüttesbe 1945-ben költözött a kommunisták budapesti pártbizottsága és ifjúsági szervezete. Az 1956-os forradalom idején a felkelők megostromolták és elfoglalták az ÁVH katonáival őrzött ingatlanokat, amelyekről az a hír járta, hogy az alatta lévő kazamatákban politikai foglyokat kínoztak. Bár ezt a legendát senki sem tudta megerősíteni, a pártház – amelyet 1956 után az utódpárt MSZMP budapesti szervezete foglalt el – a kommunista korszak erőszakszervezetének jelképévé vált. A rendszerváltás után azért a Magyar Szocialista Párt is jó ideig ott székelt, a párt 2007-ben, Gyurcsány Ferenc pártelnökké választása után adott túl a komplexumon. Azóta hajléktalanok foglalták el az elhagyatott épületet, amelyből az utóbbi években nem csak a berendezést hordták el, de már ablakai sincsenek meg.

A libanoni üzletemberek most akár a kazamaták legendájának is utánajárhatnak, miután a józsefvárosi önkormányzat kiadta a bontási engedélyt az épületre egészen a pince szintjéig, és már csak a szomszédok beleegyezésére várnak, hogy jogerőssé váljon a döntés.

A négy befektető egyike és egyben a Vision BP26 Kft. új ügyvezetője Ali S. Abdel Latif, akinek egyebek között Statumen for contracting s.a.r.l. néven ingatlanfejlesztő vállalkozása van Libanonban. Üzlettársai között van a libanoni kormány korábbi (2011 és 2014 közötti) minisztere, Marwan Salim Kheireddine, aki az arab ország legnagyobb és egyben családja által alapított bankjának, az Al Mawarid Banknak az elnök-vezérigazgatója.

MTI / Róka László

Tíz éve tartó ingatlansaga

A Red.hu-t decemberben alapították a libanoniak, nem sokkal az előtt, hogy újabb fordulatot vett a volt pártszékház épületét birtokló cég, a Parkview Hotel Kft. felszámolási eljárása. A Parkview-hoz 2007-ben került az ingatlan, amikor a kormányzó MSZP úgy döntött, új székházba költözik, és vele együtt a szomszédos épületet is értékesítette a szocialista Puch Lászlóhoz köthető Horizont Kereskedelmi Zrt. Az 1,6 milliárd forintos vételárból a párt 950 millió forintot, a Horizont pedig 675 milliót kapott.

Az ír tulajdonú Parkview-nak azonban nem sikerült megvalósítania tervét és négycsillagos szállodává alakítania az épületet, ehelyett továbbadta a szintén offshore-hátterű Starline Hungary Kft.-nek. 2013-ben aztán mindkét cég felszámolása megindult.

A felszámoló többször próbálta sikertelenül értékesíteni az elhagyatottan omladozó ingatlanokat, végül idén januárban sikerült túladni rajtuk. A vevő, a Solar Power Network Hungary Kft. nem volt teljesen ismeretlen a szereplők számára. A Solar Powernek ugyanis már 2015 decemberétől jelzálogjoga volt az épületekre.

A történteket sem a Solar Power, sem a felszámoló nem akarta elmagyarázni, ám a tulajdoni lapból és a cégiratokból az valószínűsíthető, hogy a Solar Power 2015-ben megvásárolta az egykori Volksbank 10,7 millió eurós követelését, vagyis annak a hitelnek az összegét, amelyet még a Parkview vett fel a szállodaépítéshez. 2017-ben pedig úgy döntött a Solar, hogy akkor jár legjobban, ha a felértékelődő ingatlanpiacon az épületek tulajdonosa lesz. A felszámoló korábban csak azt árulta el a Világgazdaságnak, hogy 530 millió forintért sikerült értékesíteni a két házat, de nem árulta el, hogy ki a vevő.

A Solar Power valószínűleg annak tudatában indította be a tranzakciót, hogy lesz vevője az ingatlanokra. Tavaly decemberben ugyanis megalapította a Vision BP26 Kft.-t, majd miután nevére került az ingatlan, idén április 20-án apportálta azt a Visionbe, amely céget május 31-én vásárolt meg a libanoniak által ugyancsak tavaly decemberben alapított  Red.hu.

Latifék azóta már több más vállalkozást is gründoltak, köztük a Redpro.hu Kft.-t, amelyben magyar üzlettársaik is vannak az AWP Consulting Kft.-n keresztül. A libanoniak partnerei között ott van például Barna Viktor. Az ő cégének, a Sunny Life Klubnak ugyanazokon a siófoki és kehidakustányi címeken vannak fióktelepei, mint a Solar Powernek.

Túry Gergely

 "Lenyűgöző" lakóingatlant ígérnek

A főtevékenységként ingatlanok adásvételével foglalkozó Solar Power amúgy is különös vállalkozás. Ügyvezetője és egyben tulajdonosa az alapítás, vagyis 2010 óta a 78 éves Geider Ferencné.

Miközben a vállalat árbevétele éveken át csak néhány millió forint volt, évről évre több százmillió forintos követeléseket vásárolt, kölcsönöket adott, vagy éppen több milliárd forint kötelezettsége keletkezett. A Világgazdaság egy korábbi információja szerint 2015-ben 3,1 milliárd forintért megvásárolta a néhai szocialista-szociáldemokrata képviselő, Kapolyi László hagyatékából egy erőmű berendezését.

A Solar Power és Barna Viktor üzleti körében többször is felbukkan a Széles Gábor környezetéből kinőtt Széphalmi Gábor és cége, az Első Hitelkapu Pénzügyi Zrt.

Ebben a körben indult tehát el a libanoni befektetői társaság, amit a HVG érdeklődésére Latif úgy kommentált, hogy a Red.hu a bázisa az ingatlanfejlesztői projektjeiknek „gyönyörű országukban”, ahol „politikai és társadalmi stabilitás, jólét, valamint pozitív gazdasági fejlődés és prosperitás van”.

Arra a kérdésre, hogy mennyiért jutottak az ingatlanhoz ahhoz képest, hogy a felszámolási eljárásban 530 millió forintért kelt el a két épület, az volt a válasz: az ő esetükben egyáltalán nem ilyen összegről volt szó. Ennél pontosabbat nem közölt.

A projektnek egyelőre a tervezési fázisában tartanak, és még nem véglegesítették az elképzeléseket, de mint mondta, annyit ígérhet, hogy bizonyosan nagyon szép és remélhetően lenyűgöző vegyes összetételű lakóingatlan lesz. A részletekről néhány hónapon belül a közvéleményt is tájékoztatják.

Abdel Latif egy libanoni futball klub, az Al-Akhaa Al-Ahli Aley elnöke is, ám elmondása szerint ennek semmi köze magyarországi tevékenységéhez, bármennyire is fontos kérdés a foci Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!