Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
2007, az első iPhone piacra dobása óta 7 milliárd okostelefont adtak el világszerte. 2008-ban 139 millió, 2013-ban kb. egymilliárd és 2016-ban másfél milliárd új készülék kelt el. Ezekből a számokból indul ki a Francia Környezetvédelmi Ügynökség (ADEME) hivatalos állami intézmény, és a France Nature Environnement (FNE) civil szervezet közös kutatása.
Az eredményeket épp a legújabb iPhone megjelenésével közel egy időben publikálták. Az új okostelefonok egyre nagyobb képernyővel rendelkeznek, és ötvenféle fémet használnak fel a gyártásukhoz. Kb. kétszer annyit, mint a mobilkorszak kezdetén, a kilencvenes években. A modern okostelefonokat nehéz reciklálni, vagyis a környezet károsítása nélkül újrahasznosítani, mert sok bennük a fémötvözet. Aztán: az akkumulátorok sok modellben nem cserélhetők és általában nincsenek pótalkatrészek. Vagyis a gyártók célja, hogy a fogyasztó minél gyakrabban cserélje készülékét vadonatújra.
Egy átlag francia kétévente cseréli okostelefonját, miközben a levetett masinák csaknem kilencven százaléka még működőképes. E mögött nem a jobb szolgáltatás iránti igény, hanem sokkal inkább a divat kényszere, a társadalmi elvárás és egyéb vélt vagy valós tényezők állnak. De az okostelefonok gyakori cseréje súlyos környezeti és egyéb globális ártalmak forrása. Ha csak az ökológiai károkat nézzük, itt a neodímium-kitermelés fokozásából adódó kínai környezetkárosítás. Ezt a mobilok és a GPS-eszközök gyártásához szükséges ritka fémet 97 százalékban kínai, belső-mongóliai bányák adják a világpiacnak. De a bonyolult bányászati technológiával járó vegyipari folyamatok gyakorlatilag ellehetetlenítették a helyi élelmiszertermelést – írja a Le Figaro.
Ennél sokkal súlyosabb és komplexebb probléma, hogy a ritka fémekben gazdag Kongói Demokratikus Köztársaságban az évtizedek óta zajló, és milliónyi áldozatot szedő polgárháborúk fő oka épp a fémbányák fölötti ellenőrzés megszerzése. Helyi hadurak törzsi hadseregei pusztítják egymást, de főleg a nyersanyagban gazdag körzetek civil lakosságát. Tehet-e valamit az átlagos fogyasztó a károk mérsékléséért? A két francia szervezet szerint igen.
Először is jól kell megválasztani az új készüléket. Például cserélhető akkuval. Ha pedig meg akarunk válni tőle, ne a fiókba tegyük, hogy egyszer majd még jól jöhet. Soha nem fogjuk újra bevetni. Célszerűbb eladni egy használt telefonokkal üzletelő kereskedésben, vagy visszavinni az eredeti üzletbe, amely köteles visszavenni, és ezeket a készülékeket a lehetőség szerint környezeti ártalmak nélkül reciklálják. Továbbá: nem kell mindig új készüléket vásárolni, jól jöhet egy használt is, és bérelni is lehet.
Az ADEME és az FNE felmérése szerint azonban ma a franciák 30 millió készüléket őriznek a fiókok mélyén és csak a levetett készülékek 15 százaléka kerül megnyugtató reciklálásra. A francia adatok természetesen nem vetíthetők ki automatikusan az egész világra, de az nagyon valószínű, hogy az okostelefonok buta, vagyis környezetkárosító felhasználása globális tendencia.Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.