szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mégis sikerült egy év alatt 1639 milliárd forintos államháztartási hiányt összehozni.

547 milliárd forinttal több az adóbevétel, mint tavaly ilyenkor, annak ellenére, hogy az adócsökkentések a lakosságnál és a vállalkozásoknál mintegy 860 milliárd forintot hagytak – mondta Tállai András a NAV vezetői értekezletén. A NAV-elnök/miniszterhelyettes/államtitkár hozzátette, hogy az idén debütált e-szja után 2021-re a legtöbb bevallást az adóhivatal készítheti majd el a vállalkozások és a magánszemélyek helyett, és ezzel 700 milliárd forintot takaríthat meg az államkasszának.

2016-hoz képest nagyot nőttek az áfából és a személyi jövedelemadóból származó bevételek, valamint a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékok. Novemberben viszont egy hónap alatt 220 milliárddal nőtt az államháztartási hiány, mely az egész évet tekintve már 1639 milliárd forintnál jár. Összehasonlításképpen: a novemberi hiányt csak a 2008-as válság legsúlyosabb hónapja múlta alul, tavaly pedig összesen 848 milliárd forint hiányzott az államháztartásból. A Nemzetgazdasági Minisztérium azzal indokolja a hiányt, hogy a projektek mielőbbi megvalósulása érdekében a költségvetés megelőlegezte az uniós támogatásokat, illetve novemberben 2,75 millió nyugdíjas kapott inflációkövető kiegészítő emelést és nyugdíjprémiumot.

A NAV  2017. december 13-ig több mint 12 ezer milliárd forint adóbevételt hozott, a tavalyi év azonos időszakához képest majd öt százalékkal többet – jelentette ki a Tállai, aki szerint ezt a gazdaság fehéredése és növekedése, az adózói morál javulása, valamint a NAV megváltozott, ügyfélcentrikus szemlélete tette lehetővé. November végéig a támogató jellegű ellenőrzésből 14 milliárd forint folyt be az államkasszába, és mintegy félmillió magánszemély foglalkoztatotti jogviszonya rendeződött.  Tállai szerint jól vizsgázott a NAV idei újítása, az adótraffipax is, amely előre jelzi, hogy hol kell számítani célirányos ellenőrzésekre. Tállai szerint ez a módszer nemcsak a nyugtaadás gyakoriságát növeli, hanem a vállalkozók bevételét és a bejelentett alkalmazottak számát is, és az adótraffipax hatására a korábbi forgalmi értékek számos vállalkozónál duplázódtak. 

Ügyfélcentrikusság jellemzi a végrehajtást is – büszkélkedett az államtitkár, hozzátéve, hogy az azonnali inkasszók kora véget ért, mert tartozás esetén nem kezdi meg rögtön a végrehajtást a NAV, 1 millió forintos tartozásig előzetesen figyelmeztet. Idén november végéig 45 milliárd forintot fizettek be a felhívás hatására önkéntesen az érintettek, és 1300 közigazgatási ügy fejeződött be ítélethozatallal, melyek 75 százalékában a bíróság az adóhivatalnak adott igazat.

A NAV vezetője a jövő év feladatai közül elsőként a mentorálást emelte ki, a hivatalnak ugyanis évi 80 ezer kezdő vállalkozás támogatására kell felkészülnie.  A tesztelés után 2018. július 1-től élesben indul a gazdaságfehérítés újabb eszköze, az online számlázás, amelynek köszönhetően a NAV évi 50 ezer milliárd forintnyi számlaforgalom adatait vizsgálva valós időben tudja kiszűrni a csalárd cégeket, fiktív számlázókat. 2018-tól az adótartozások mellett a közigazgatási eljáráshoz köthető tartozások rendezése, 2019-től pedig a törvényszéki végrehajtás is a NAV feladata lesz.
Idén mintegy 4 millió magánszemély helyett töltötte ki a hivatal az szja-bevallást, jövőre a munkáltatók helyett is dolgozik, sőt jövedéki adóbevallási-tervezetet is küld az érintetteknek. Az online számlázás bevezetése teremti meg az áfabevallás kiajánlásának a lehetőségét, amely mintegy félmillió vállalkozásnak jelenthet majd könnyebbséget. 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!