szerző:
Tetszett a cikk?

Pedig az Alkotmánybíróság szerint meg kell engedni, hogy aláírásokat gyűjtsenek a népszavazásért. Ha lesz elég szignó, megkérdezhetik a kaposmérőieket arról, akarnak-e hulladékfeldolgozó üzemet a lakóhelyükön.

A Somogy megyei Kaposmérő önkormányzata nem akar népszavazást a helyi hulladékfeldolgozó cég ellen, de most az Alkotmánybíróságról is visszapattant. Érdekesség: a lakosság egy része által ellenzett üzem az önkormányzaté.

Az előzmény: a falu egyik lakója népszavazást akart kezdeményezni arról, hogy a 100 százalékban önkormányzati tulajdonú Inert-Inwest Kft. inert, azaz nem veszélyes hulladékokat (főleg építési, bontási anyagot) feldolgozó üzemet létesíthessen-e náluk. A helyi választási bizottság nem hitelesítette az aláírásgyűjtő ívet, arra hivatkozva, hogy az ilyen hulladék kezelése nem önkormányzati feladat, márpedig helyi népszavazást csak a képviselő-testület hatáskörébe tartozó ügyben lehet kiírni.

Ez ellen a javaslatot elindító állampolgár bírósághoz fordult, amely igazat adott neki, és kimondta: az érintett cégben a tulajdonost megillető jogokat a képviselő-testület gyakorolja, „függetlenül attól, hogy az alapító okirat az egyes határozatok meghozatalát milyen formaságokhoz köti”. Továbbá a hulladékgazdálkodási törvény szerint is önkormányzati feladatról van szó, ezért lehet erről népszavazást tartani.

Ezután tett alkotmányjogi panaszt a fideszes Prukner Gábor polgármester. Beadványa egyrészt azt magyarázza hosszasan, hogy a sitt és hasonló anyagok begyűjtése nem tartozik a települési közszolgáltatások közé. Másrészt azt, hogy hiába az önkormányzat a tulajdonos, a kft. társaságként működik, és nem része a falu költségvetésének. (Érdekes módon az Inert-Inwest honlapján nem szerepel sem az ügyvezető neve, sem az, hogy az egyetlen tulajdonost, azaz a községet ki képviseli a taggyűléseken.) A lényeg végülis az, hogy a polgármester semmiképp nem akar referendumot az üzemről, és kérte a bírósági ítélet megsemmisítését, mert az szerinte sérti az alaptörvény helyi népszavazásról szóló részét.

Az Alkotmánybíróság azonban érdemi vizsgálat nélkül egyhangúlag visszautasította a panaszt. Az indok: az alaptörvény hivatkozott része nem alapjogot érint, az ügyben nem vetődik fel lényeges alkotmányossági kérdés. A polgármester a tisztességes eljáráshoz való jog sérelméről is írt, de az Ab rámutatott: a kaposvári bíróságon az önkormányzat nem volt érintett fél, hiszen egy állampolgár a helyi választási bizottsággal állt ott szemben.

Vagyis az aláírásgyűjtést meg kell engedni, és ha lesz elég aláíró, akkor mégis meg kell kérdezni Kaposmérő lakóit, akarják-e az üzemet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!