szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem, nem a zenélésből.

Bár a magyarországi zenészek túlnyomó többsége ha megtehetné, csak a zenével foglalkozna, több mint 75 százalékuk elsősorban nem a zenélésből él – derül ki a ProArt Szövetség kutatásából, amelyről a Napi.hu ír.

A legtöbb zenész informatikai és programozási területen dolgozik, de akadnak olyanok is, akik építőiparban, kereskedelemben, oktatásban, szakmunkásként vagy autóbusz-vezetőként dolgoznak.

Azoknak a zenészeknek, akik ténylegesen a zenélésből élnek, jövedelmük 57 százalékát az élőzenei koncertek, fellépések adják. Ezt követik a jogdíjbevételek (20 százalék), a rögzített zene értékesítéséből (fizikai vagy digitális eladások) származó bevételek viszont már mindössze 6 százalékát adják a bevételeiknek.

Nem véletlen, hogy a zenészek szerint a sikeres zenei pálya három legfontosabb összetevője a YouTube, a Facebook és az élő fellépések.

A ProArt Szövetség a Szerzői Jogokért alapítói a magyarországi közös jogkezelő egyesületek: az Artisjus, az EJI, a Filmjus, a Hungart és a Mahasz.

További részletek a Napi.hu cikkében.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!