Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A BL-döntőt az arab és az észak-afrikai országokban a nézők jelentős része az Arabsat szaúdi műholdas csatorna és a „beoutQ” médiacég olcsón kínált dekódereinek használatával láthatta. Holott eredetileg ennek a meccsnek az egyedi közvetítési jogával a katari „beIN Media” csoport rendelkezett, amely ezért komoly pénzt fizetett.
A katari állami beruházási alap által finanszírozott hatalmas médiabirodalom már évek óta birtokolja a legnépszerűbb sportágak közvetítési jogát az Arab-félszigeten és Észak-Afrikában. De 2017 őszén megjelent a piacon egy magát „beoutQ” - nak nevező cég, amely a népszerű sporteseményeket egy sokkal olcsóbb dekódoló készülékkel és előfizetéssel szállította a rajongóknak. Szaúd-Arábia és Katar között már több mint egy éve kemény konfliktus zajlik. Megszűntek a diplomáciai kapcsolatok, Szaúd-Arábia szerint Katar a térségben Irán kezére játszik, márpedig a Közel-Keleten jelenleg a szunnita szaúdi királyság és a síita Irán közötti ellentét a fő konfliktus. Csak mellesleg: Donald Trump, legalábbis pillanatnyilag, minden lapját a szaúdiakra tette. De vissza tv-s jogvitához.
A katari cég információi szerint Szaúd-Arábiában a rendőrség begyűjti „beIN” dekódoló készülékeket a szállodákban, a nyilvános helyeken. Közben ugyanezeket a „beoutQ” technológia használatára kötelezi. De sokkal fontosabb az anyagi ösztönzés: a kalózcsatorna által kínált technika sokkal olcsóbb. A „beIN Media” az utóbbi egy évben előfizetői 17 százalékát vesztette el és sok százmillió dollárral csökkentek a bevételei.
A katari csatorna most a FIFA-hoz fordult, hiszen a cég a világszövetséggel kötött szerződést a foci vébé meccseinek exkluzív közvetítési jogáról. És most ez az igazi tét. A FIFA azt ígérte, vizsgálódik, hiszen ez a precedens a többi szerződést is veszélyeztetheti. De itt már nem fociról, hanem világpolitikáról van szó. És jelenleg Katar, amely egyébként a 2022-es vébé házigazdája, a mostani hatalmi felállás szerint nincs jó helyzetben. Persze a vébé nyitányáig még van két bő hét, és a diplomáciai lavírozásáról híres FIFA addig kitalálhat egy formulát, amely látszólag mindenkinek megfelel, de persze hosszú távon nem oldja meg a levajazott szerződések és az ezeket kijátszó modern technika között feszülő ellentéteket.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.