szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Árkartellezéssel vádolnak az Egyesült Államokban húsz gyógyszergyárat, amelyek több milliárd dolláros visszaéléssel jól megvághatták a gyanútlan vásárlókat.

„Semmilyen bűncselekményt nem követtünk el”- nyilatkozta az izraeli Teva gyógyszergyár amerikai képviselője a Reuters hírügynökségnek. A másik 19 gyógyszergyár egyelőre hallgat, pedig az USA történetének egyik legnagyobb botránya van kibontakozóban. Több mint negyven államban fogtak össze a gyógyszergyárak, hogy egyeztessék áraikat, megkárosítva ezzel a fogyasztókat. Legalábbis ezt állítja William Tong, Connecticut állam főügyésze. Ő az, aki a többi érintett állam nevében is a bírósághoz fordult az ügyben, amelynek tétje dollár milliárdokban mérhető, hiszen olyan betegségek gyógyszereiről van szó, mint a rák vagy a diabétesz.

Hihetetlen áremelések 

„Olykor 1000%-os áremelés is előfordult” - állítja Connecticut főügyésze, aki öt évig tartó, alapos vizsgálat után fordult a bírósághoz. Több mint száz generikus gyógyszerről van szó, az izraeli Teva ebben a tekintetben világelső, említi meg az esetről beszámoló BBC.

A botrány azért jelenthet különösen nagy gondot a gyógyszergyáraknak, mert az Egyesült Államokban közeleg az elnökválasztási kampány, melynek az egészségügy általában az egyik legfontosabb témája. Különösen miután Donald Trump az Obamacare megszüntetését a zászlajára tűzte. Eddig elsősorban a szegényebb néprétegeknek jelentett nagy gondot az egészségügy finanszírozása. Obama elnök többször elmondta: rákban szenvedő édesanyja állandóan számolgatni kényszerült az élete végén, mert nem tudta, hogy miből fedezze a méregdrága gyógyszereket és a kezeléseket.

Mára ez probléma a középosztályt is elérte. Nemrég egy nyugdíjszakértő az Egyesült Államokban azt mondta a 65 feletti nemzedékek képviselőiről, hogy csak akkor érezhetik biztonságban magukat, ha 1-2 millió dollárjuk van biztos megtakarításban. A New York-i Bloomberg üzleti hírportál, mely az interjút közölte, arra hívta fel az idősebb nemzedékek tagjait, hogy jobb, ha elfelejtik a nyugdíjkorhatárt. Dolgozzanak tovább, ameddig bírják.

A gyógyszerbotrány ebben a politikai környezetben komolyan befolyásolhatja Trump újraválasztási esélyeit. Márpedig az USA elnöke nyolc évet kíván a Fehér Házban tölteni. Maga a botrányos gyógyszer-kartellezés az Obama kormányzat idejére esik (2013-2015), de erős a gyanú, hogy a nagy gyógyszergyárak azóta is "összedolgoznak", hogy a lehető legmagasabb árat érjék el egy olyan piacon, ahol a vevők többsége meglehetősen kiszolgáltatott. Az amúgy is magas egészségügyi kiadások folyamatos emelkedése az amerikai társadalom egyik legfőbb gondja, ezért Trump elnök a választási kampányban kínos kérdésekkel kerülhet szembe, ha beigazolódik: a nagy gyógyszergyárak kartelleztek, hogy az egekbe emeljék az árakat és a profitjukat az Egyesült Államokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!