szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Adatszivárgás nem volt, de valóban kibertámadás ért egy magyar állami intézményt, valószínűleg Észak-Koreából. Már nem Németország a legnagyobb beruházó Magyarországon, hanem Dél-Korea, köszönhetően az elektromosautó-iparhoz kapcsolódó fejlesztéseknek.

Valóban kibertámadás érte a Magyar Fejlesztési Központot – erősítette meg csütörtökön egy sajtótájékoztatón Szijjártó Péter külügyminiszter. A tárcavezető szerint semmiféle adatszivárgás vagy adatvesztés nem történt, semmilyen érzékeny adat nem került ki a rendszerből. A támadás keleti irányból érkezett, de nem Oroszországból. “Úgy tudjuk, Észak-Koreából” – mondta Szijjártó. Érdekesség, hogy pár órával korábban Gulyás Gergely kancelláriaminiszter még azt mondta a Kormányinfón, nem tud hackertámadásról, és adatvesztésről sem. 

A támadásról először a 168 Óra számolt be, a lap szerint nulláról kénytelen újraszervezni az adminisztrációját a kormány által 2014-ben létrehozott Magyar Fejlesztési Központ (MFK), miután július közepén egy hackertámadás a teljes szerverparkját megsemmisítette.

Az Európai Strukturális és Beruházási Alapok terhére az EU minden tagállama számára nyílt pályázatokat ír ki, az MFK feladata ezeknek a pályázatoknak a figyelése és hogy tájékoztassák az államigazgatási, önkormányzati, vállalati és civil szektort az elérhető forrásokról és a pályázati feltételekről.

A csütörtöki sajtótájékoztatót egyébként azért hirdették meg, hogy a külgazdasági miniszter beszámoljon 2019 első félévének végleges beruházási és exportadatairól. Az első félév adatai felülmúlják az egy évvel korábbi számokat. 43 nagyberuházás érkezett Magyarországra, illetve ennyiről született megállapodás. Értékük 11 százalékkal magasabb, mint a 2018 azonos időszakában érkezetteké. Több mint hétezer új munkahelyet jelentenek. Az új munkahelyek magasabb technológiai szintet képviselnek. Ezt Szijjártó szerint az bizonyítja, hogy magasabb a havi bruttó átlagfizetés az új munkahelyeken.

Most először nem Németország a legnagyobb beruházó, hanem Dél-Korea. A magyarázat: az autóipar az elektromos autók felé mozog. A Magyarországon beruházó dél-koreai vállalkozások kivétel nélkül autóipari cégek, vagy az autóiparhoz kapcsolódó területen tevékenykednek, például az akkumulátorgyártásban. “Ennyit arról, hogy összeszerelő üzemek épülnek” – mondta Szijjártó.

Azért jegyezzük meg, hogy a bejelentett és építés alatt álló koreai gyárak valójában összeszerelő üzemek, nem pedig mondjuk kutatási-fejlesztési központok.

Borítóképünkön Szijjártó Péter a dél-koreai Bumchun Precision magyarországi akkugyárának júliusi bejelentésén látható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dzindzisz Sztefan Vállalkozás

Itt a bejelentés: bővít Győrben az Audi

Elindul az úgynevezett E-transzformáció projekt, amelynek keretében új műhely és irodaépület is épül. A fejlesztés összesen 41 milliárd forint, amihez a magyar állam 6,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást ad.