Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Csupán a vásárlói panaszok harmada nyomán indítottak vizsgálatot a fogyasztóvédelmi ügyekkel az önálló hatóság megszüntetése után megbízott kormányhivatalok.
A kiskereskedelmi forgalomból egyre nagyobb szeletet hasítanak ki maguknak a webáruházak, az ide-oda szállítás miatt tehát több lehetőségük van megsérülni a termékeknek. A központosítások hosszú sorába illeszkedően az Orbán-kormány 2017 elejével megszüntette az önálló Fogyasztóvédelmi Hatóságot, feladatait „stratégiai” szinten az innovációs minisztérium kapta meg. A hatósági feladatok részben a járási kormányhivatalokhoz kerültek, azóta ezekhez lehet panasszal fordulni.
A cél papíron az volt, hogy a fogyasztóvédelem közelebb kerüljön a lakossághoz, a számokat azonban nehéz a hatékony működés bizonyítékaiként olvasni. 2019 októberéig 12 ezer panasz érkezett be, de csak kevesebb mint 4 ezer nyomán indult vizsgálat, amelyek közül 2,7 ezer végződött intézkedéssel. Leggyakrabban éppen a szavatossági, jótállási igények érvényesítésével és a webáruházakkal kapcsolatban kérnek segítséget a vevők.
A panaszosok fordulhatnak valamelyik békéltető testülethez – de azok döntései nem kötelező érvényűek –, vagy perre vihetik az ügyüket. Kérdés azonban, mennyire van ideje, ereje és pénze az átlagembernek pereskedni.
Akárhogy is, az eladó felelőssége, hogy a neten rendelt termék épségben megérkezzen a vevőhöz. Az eladót terheli a kellékszavatossági felelősség és a jótállás (hétköznapi nevén garancia), ha van. Mindkettő akkor kerülhet szóba, ha a termék már a vásárláskor vagy – online rendelés esetén – az átvételkor hibás. A nemtörődöm vevőket önmaguktól megvédeni persze nem mindig képes a jog, de nem is ez a rendeltetése. Célszerű mindig elolvasni az üzletszabályzatot, a szállítási feltételeket, kiszállításkor csak a csomag kibontása után aláírni az átvételi elismervényt – bármennyire siet is a futár.
A cikk teljes terjedelmében az e heti HVG hetilap Gazdaság rovatában, illetve a hvg360-on olvasható.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.