szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Milliárdokat fizethetne a főváros a szerződések felmondásakor, majd újabb milliárdokat azért, hogy ne lyukak maradjanak a Városligetben.

A Liget-projekt legnagyobb beruházásainak szerződései összességében meglepően kedvező feltételeket szabnak a szerződés felmondására – írta a G7. A megállapodásokat 30-90 napos határidővel úgy bonthatja fel a Városliget Zrt., hogy csak az addig elvégzett munkát kell kifizetni, kártérítésre vagy kötbérre a kivitelező nem számíthat.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden esetben meg is éri felmondani a szerződést. Az adott projekt készültségi fokától is nagyban függ, hogy érdemes-e azt megállítani, már ha erre egyáltalán van még mód. A Dózsa György úti mélygarázs jó példája ennek: ott a 90 napos felmondási határidőn belül már kész is lehet a kivitelezés a terv szerint. Igaz, ez a projektnek csak az első fele volna, de ha a másodikat is leállítanák, akkor ott maradna egy lyuk a Városliget szélén.

A Magyar Zene Házánál nagyjából a beruházás felénél lehet megakasztani a projektet, és várhatóan 9-10 milliárd forintot kifizetni egy félkész munkáért. A Néprajzi Múzeumnál sem egyszerű a helyzet, ott a szerződés szerint a mélyépítési munkákra szánt 210 nap már letelt. Ráadásul a szerződéseknél kérdéses, hogy az eltelt idő vagy az elvégzett munka alapján kéne-e kiszámolni, a pénz mekkora hányadát kellene kifizetni. Az pedig még tovább bonyolítja a számolgatást, hogy a terület helyreállítása sem olcsó.

A legegyszerűbb ott a helyzet, ahol még nincs szerződés vagy nem indult meg a kivitelezés. Ilyen a Nemzeti Galéria, a Városligeti Színház és a Magyar Innováció Háza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!