Komoly jogi hatása is lehet a koronavírusnak a hazai cégekre nézve

Nehéz lesz vis maiorra hivatkozni idén kötött szerződés esetén, vagy ha másik gyártótól is beszerezhette volna a szükséges alapanyagot a cég.

  • hvg.hu hvg.hu
Komoly jogi hatása is lehet a koronavírusnak a hazai cégekre nézve

A kínai beszállítókkal rendelkező magyar cégek külföldi vevőire is komoly hatást gyakorolhat a koronavírus és sokáig elhúzódó, költséges jogi következményekkel járhat, ha nem teljesítik időben a cégek a szerződésben vállaltakat. Ez számos iparágat érint: ilyenek például a high-tech és háztartási árucikkek, gépgyártás, textil- és ruházati szektorok. A kínai hatóságok a koronavírus-járvány megfékezése érdekében határozatlan időre lezártak például gyárakat, logisztikai központokat, vízi- és légikikötőket. A járványügyi korlátozások miatt egyre több, kínai beszállítókkal rendelkező hazai termelő és kereskedelmi cég nem tud eleget tenni a vállaltaknak és vis maiorra hivatkozva próbálnak mentesülni a szerződéses kötelezettségeik alól.

Ezt azonban mindig a szerződésszegőnek kell biztosítania és tovább bonyolítja, ha más állam jogát kell alkalmazni vagy éppen nem szabályozták részletesen a vis maior körülményeit. Míg a hazai Ptk. szerint szerződésszegéssel (pl. nem teljesítéssel, késedelmes teljesítéssel) okozott károk megtérítésének kötelezettsége alól akkor mentesülhet a fél, ha bizonyítja, hogy a szerződésszegést az ellenőrzési körén kívül eső, elháríthatatlan, kényszerítő jellegű, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény (vis maior) okozta, és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje, vagy az ezáltal okozott kárt elhárítsa. Ebbe beletartoznak a természeti csapások és a járványos is, azonban az idei évben megkötött szerződések esetében nehéz lesz a vis maiorra hivatkozni, mivel januárban már számolni lehetett a koronavírus miatti szállítási problémákkal és egyéb fennakadásokkal.

„A bizonyítás a szerződésszegő fél terhe, a vis maiorra való eredményes hivatkozáshoz szükséges bizonyítottság foka azonban esetről esetre eltérő, a körülmények alapos vizsgálatát igénylő folyamat – magyarázza Teleki Lóránt, a BDO Legal munkatársa. – Bizonyítani kell többek között, hogy a szerződésszegő féltől nem volt elvárható, hogy a kárt elhárítsa. Ha például a partner az alapanyagot kellő időben történő intézkedés mellett másik gyártótól is beszerezhette volna, és erre a szerződés feljogosította, akkor aligha fog mentesülni a szerződésszegés következményei alól.”

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.