Mi történik, ha a korhatár elérése után nem megy, vagy mehet nyugdíjba?

Sokan bár elérik a nyugdíjkorhatárt, nem élhetnek vagy nem élnek az öregségi nyugdíjellátással, mert növelni szeretnék a nyugdíjukat vagy jobban járnak a rokkantsági ellátással. Velük foglalkozott az Adózóna.

Mi történik, ha a korhatár elérése után nem megy, vagy mehet nyugdíjba?

Az öregségi nyugdíjhoz legalább 20, a résznyugdíjhoz 15 év szolgálati idő szükséges. Ha ebből 5 év hiányzik, akkor a törvény lehetőséget nyújt ennek megvásárlására. A nyugdíjjogosultság elérésekor az érintettek túlnyomó többsége benyújtja öregségi nyugellátásra vonatkozó igényét és annak elbírálása után öregségi nyugdíjassá válik.

Mi történik viszont azokkal, akik nemélnek, vagy nem élhetnek ezzel?

Ennél azonban gyakoribb eset, hogy nem is a meghatározott feltételek hiányában, de önként halogatja valaki a nyugdíjaztatását, hogy növelje a várható nyugdíját. A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény értelmében, aki húsz év szolgálati idővel rendelkezik és az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése után a nyugdíj megállapítása nélkül legalább 30 naptári napra szolgálati időt szerez, nyugdíjnövelésben részesül. A nyugdíjnövelés mértéke minden 30 nap után az öregségi nyugdíj 0,5 százaléka. Ez évi 6 százalékos többletet jelent, ráadásul ebben az esetben az öregségi nyugdíj a megállapítása alapjául szolgáló havi átlagkereset 100 százalékát is meghaladhatja.

Szintén a magasabb ellátás miatt halasztják el a nyugdíjigény benyújtását azok a személyek, akik rokkantsági ellátásban részesülnek, és azzal szembesülnek, hogy ez az ellátásuk magasabb, mint az öregségi nyugdíjuk lenne. Ők ilyenkor mindaddig a rokkantsági ellátás mellett maradnak, amíg a nyugellátással (további szolgálati idő szerzése, illetve a valorizációs szorzók változása révén) nem járnának jobban.

Az Adózóna cikkének folytatása arra is kitér, hogy a hozzátartozói nyugellátásban részesülő, nyugdíjkorhatárt betöltöttek esetében mi lehet az oka a nyugdíjigény halasztásának.

Már kapható a HVG 2020-as Tb-különszáma, amelyet most 15% kiadói kedvezménnyel rendelhet meg!


2020. július 1-jétől teljesen új tb-törvény lép hatályba, az év első felében viszont még a „régi” járuléktörvényt kell használni. Éppen ezért a HVG Tb-különszáma mindkét tb-törvényt tartalmazza, külön magyarázatokkal az első és a második félévre, s megfelelő táblázatokkal, példákkal is segítjük az előírások értelmezését.

Adózás, számvitel, tb, munka- és cégjog – mindez egy helyen és verhetetlen áron. Az Adózóna szakportál ügyvezetők, gazdasági vezetők, könyvelők, bérszámfejtők és HR munkatársak biztos tájékozódási pontja, ahol minden információt megtalálnak, amelyre döntéseikhez és napi munkájukhoz szükség lehet.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek