szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem tudni, milyen szempontok alapján választották ki azt a céget, amelyet egy minisztériumi tanácsadó apja vezet, és amely sok milliárd forintért szállít a koronavírus-járvány elleni védekezéshez szükséges egészségügyi felszereléseket Kínából Magyarországra.

Orbán Viktor személyesen köszönte meg az első nagyobb, Kínából érkező, egészségügyi felszerelésekből álló szállítmányt ifjabb Kovácsics Ivánnak, mégis homály fedi, milyen szerepet játszott a férfi az üzlet létrejöttében – írja a Direkt36. Annyi tudható, hogy a miniszterelnök által további "portyázásra" is kért Kovácsics olyan cégnél, a kínai tulajdonban lévő CECZ Közép-európai Kft.-nél "talált" orvosi eszközöket, ahol annak apja az egyik vezető. 

A CECZ az elmúlt hetekben már összesen 5,8 milliárd forintnyi állami megrendelést kapott az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól (ITM), ahol ifjabb Kovácsics tanácsadóként dolgozik. 

A lap megkereste Kovácsics Ivánt, aki a CECZ stratégiai vezérigazgató-helyettese, korábban pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vám- és pénzügyőri elnökhelyettese volt. Ő a megkeresésre úgy válaszolt, hogy a fiával nem szoktak munkáról beszélni, illetve a CECZ operatív irányításával nem foglalkozik. A portál kereste az ITM-et és ifj. Kovácsicsot is, de tőlük nem kapott választ.

Politikai befolyás is érkezhet a repülőtereken landoló kínai maszkokkal

Százezrével érkeznek Európába az egészségügyi védőfelszerelések Kínából, ezzel egy időben mind többen aggódnak, hogy Peking a humanitárius célok mellett gazdasági és politikai haszonszerzésre is használja a segítségnyújtást. Különösen igaz az a közép-európai térségre, ahol Orbán Viktor és más kormányfők is az Európai Unió ellenpéldájaként hozták fel Kínát.

A szállítmányok többségéről a kormány nem közölte, hogy pontosan mit tartalmaznak és mennyiért vásárolták őket, s az erre vonatkozó kérdéseket az operatív törzs, az ITM és az Emberi Erőforrások Minisztériuma is válasz nélkül hagyta. Nem világos az sem, hogy a CECZ-et milyen szempontok alapján választották ki, e kérdésre a közbeszerzési dokumentáció sem ad választ.

A márciusi beszerzések egy részét ugyanakkor azonosítani tudta a lap a közbeszerzési értesítőben megjelent adatokból. A dokumentumból kiderül, hogy a járványügyi vészhelyzet miatt verseny nélküli eljárás során választották ki a beszerző cégeket, a CECZ-vel az ITM megbízásából a Semmelweis Egyetem (SE) bonyolította az üzletet. A dokumentumok szerint akkor egyedül ez a cég felelt meg a követelményeknek, de hogy miért, azt nem részletezték. 

A céggel először március 16-án kötöttek három szerződést, majd 27-én újabb eszközbeszerzésre kapott megbízást. Március közepén már nemcsak a CECZ-től, hanem egy magyar tulajdonú cégtől, a Kromat Kft.-től is rendelt védőeszközöket az SE, ám a versenyeztetés ekkor is elmaradt. Helyette két külön szerződést kötöttek a két vállalkozással: az SE mindkét esetben azt közölte, hogy nem volt más piaci szereplő, aki teljesíteni tudta volna a szerződést.

Később, a március végi eszközbeszerzéshez az SE már három potenciális beszállítót is azonosított, de végül „az előzetes egyeztetések során” csak a CECZ Kft. tudta vállalni a feltételek teljesítését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!