szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Korábban indokolni kellett, hogy a csökkentett munkaidős foglalkoztatás közvetlen összefüggésben áll a veszélyhelyzettel, később kikerült ez a rész a kérelemből.

Csökkentett munkaidős bértámogatás iránti kérelmet nyújtott be Budapest Főváros Kormányhivatalához egy éttermet és cukrászdát üzemeltető vállalkozás, ezt azonban elutasították, arra hivatkozva, hogy „nem nyert kellő bizonyítást az, hogy a csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatás gazdasági indoka a veszélyhelyzettel közvetlen és szoros összefüggésben áll” – írja a 24.hu. A portál több olyan esetről is tud, amikor hasonló elutasító határozatot kaptak a vállalkozások.

A beadandó kérelemben azonban nincs olyan rész, amelyen keresztül a vállalkozás bizonyíthatná, hogy a csökkentett munkaidős foglalkoztatás gazdaságilag közvetlen és szoros összefüggésben áll a veszélyhelyzettel.

Az eredeti, április 16-tól beadható kérelemben még az szerepel, hogy valóban fel kell tüntetni, hogy a munkaidő milyen összefüggésben van a vészhelyzettel, ám április 26-tól, amikor lazítottak a támogatás feltételein, ez a rész kikerült a kérelemből. A lazításról szóló rendelet szerint pedig az új szabályokat a már folyamatban lévő kérelmekre is alkalmazni kellett.

A 24.hu szerint a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat oldalán lévő tájékoztatóban nem írnak erről a témáról, de a hirdetményben már szerepel, hogy a munkaadó kijelenti, a csökkentett munkaidős foglalkoztatás gazdasági indoka a veszélyhelyzettel közvetlenül összefügg.

A kérelemnek van egy pontja, amelyben a munkáltatónak és a munkavállalónak is nyilatkoznia kell, hogy a hirdetményt megismerte, elfogadta és a kormányrendelet feltételeinek megfelel, azaz, ha ezt a munkáltató bepipálja, akkor tulajdonképpen kijelenti, hogy minden feltételnek megfelel, annak is, hogy a veszélyhelyzettel összefüggésben csökkentette a munkaidőt.

Ez még ugyanakkor nem jelenti azt, hogy el is fogadják a feltételt, azt még bizonyítani is kell, írja a portál.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!