Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A fiatal munkavállalók 73 százaléka állást váltana, és a többség ezt az utóbbi egy-két hónapban döntötte el – derül ki a Frissdiplomás Kft. friss felméréséből. A HVG Állásbörze társszervezője azt vizsgálta, milyen változásokat hozott a járványidőszak a fiatalok karrierterveiben, hol keresnek állást, minimálisan mekkora fizetésért helyezkednének el máshol, és mi a fontos számukra az álláspályázatoknál.
A koronavírus magyarországi megjelenése előtt állásban levő fiatalok 15 százaléka számolt be arról, hogy elveszítette a munkáját. 43 százalék otthoni irodából – home office-ból – folytatta, 23 százalék pedig továbbra is bejárt a munkahelyére. Érdekesség, hogy 6 százalékot munkaadója “kötelező fizetés nélküli szabadságra” küldött, amit persze egyoldalúan nem tehetne meg, 2 százaléknak pedig fizetett szabadságra kellett mennie.
A válaszok alapján a munkavállalók zöme elégedetlen és nem fél a bizonytalan gazdasági helyzettől: 73 százalék ugyanis munkahelyet szeretne váltani. Ráadásul azok, akik így válaszoltak, döntő többségben az utóbbi egy-két hónapban – a járványhelyzet alatt – jutottak erre. A legtöbben marketing, média és adminisztráció területeken nézik az állásajánlatokat, majd a mérnöki, értékesítési és kereskedelmi pozíciók következnek.
Elég nagy a rugalmasan gondolkodók aránya: 35 százalék fizikai munkát is vállalna, ha az nem a szakterülete. Két részmunkaidős állás elfogadására még nagyobb a hajlandóság (55 százalék).
Bérben nettó 150 ezer forint az alsó határ
A legtöbben minimálisan a havi nettó 150-200 ezer forint közötti sávba eső fizetésért dolgoznának, amit magyaráz az is, hogy a minimális létfenntartásra a relatív többségnek havonta 150 ezer forintnál több pénzre van szüksége. A fiatalok legnagyobb félelme a munkaerőpiacon az, hogy nagy lesz a verseny, sok a jelentkező, kevés az álláshely. Aggasztja őket még a tartós munkanélküliség és a bérek esetleges csökkenése is.
Milyen kérést fogalmaznak meg a fiatal álláskeresők a cégek felé? A leggyakoribb válaszok: csak olyan állást hirdessenek, amelyre éppen keresnek embert; pontosan írják le a hirdetésben a munkakört és lehetőleg adják meg a fizetést; legyen rövidebb a felvételi folyamat, jelezze időben az állás meghirdetője, ha nem a pályázót választották.
A felmérésről:
A Frissdiplomás Kft. májusi online felmérésében 719-en vettek részt. A kitöltők 51 százaléka budapesti, 42 százaléka 18-24, 45 százaléka 25-29 év közötti, 55-45 százalék a nemek aránya a nők javára, 68 százalék diplomás vagy a felsőoktatásban tanul.
A felmérés készítője a HVG Állásbörzét a Jobline.hu állásportállal közösen szervezi. Miklósi Zoltán, az állásoldal értékesítési igazgató-helyettese a helyzetképet értékelve úgy vélte: "Jelentősen megnőtt az álláskeresők száma. Májusban jó 30 százalékkal jelentkeztek többen állásokra, mint a jellemzően legaktívabb januári időszakban. Az is tény, hogy egyelőre még 25-30 százalékkal kevesebb a meghirdetett munkahely, mint március közepén. Május közepe volt a mélypont, azóta egyre több munkaadó kezdett toborzásba. Az álláskeresők száma viszont továbbra is magas, így az elmúlt évek keresleti piaca után ténylegesen nagyobb lett a verseny egy-egy állás megszerzéséért. A fiatal diplomások aggodalma egyébként nem egyedi: április óta a legtöbb munkavállaló – tapasztalatunk szerint is – a biztos, biztonságos munkahelyet keresi.” |
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
A „jogosulatlan” kriptováltás bekerült a Btk-ba, azonnali hatállyal leállították.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.