Beleolvashat-e a főnök a munkahelyi levelezésünkbe?

A munkáltató a munkaviszonnyal összefüggő magatartással kapcsolatban ellenőrizheti a dolgozókat – áll a Munka törvénykönyvében. Csakhogy sok tévhit él ezzel kapcsolatban, ezekről írt most az Adózóna.

  • hvg.hu hvg.hu
Beleolvashat-e a főnök a munkahelyi levelezésünkbe?

A munkáltató a munkavállalót kizárólag a munkaviszonnyal összefüggésben ellenőrizheti. Ilyen ellenőrzésre az otthoni munkavégzéssel összefüggésben is sor kerülhet, az e-mail-es kommunikációt, gépjármű- vagy számítógéphasználatot is lehet ellenőrizni, de igazolni kell, hogy a cég jogos érdeke fűződik ehhez - írja az Adózóna. A felügyeleti hatóság álláspontja az, hogy sem kényelmi, sem gazdasági szempont nem számít jogos érdeknek. Egy önkormányzat elektronikus megfigyelési rendszerét és egy raktár megfigyelőrendszerét például erre hivatkozva nem engedélyezték.

Folyamatosan ügyelni kell arra, hogy magánkommunikáció ne jusson a munkáltató tudomására. Ez pedig azt jelenti, hogy a munkáltató az ő nevében folytatott kommunikációt korlátlanul nem ellenőrizheti. Ezt biztosítja a fokozatosság elve: ha csak azt akarja megtudni a munkáltató, hogy a dolgozó mikor volt gépnél, a munkahelyi leveleinek az elküldési idejét nézheti, a tárgyat csak akkor, ha az idő ismerete nem elég.

Az ellenőrzésre lehetőség szerint a munkavállaló jelenlétében kell sort keríteni minden olyan esetben, amikor az ellenőrzés magánéletre vonatkozó adatokat fedhet fel. Így a munkavállaló jelenlétében kell a munkaviszony megszűnésekor vagy megszüntetésekor az e-maileket együttesen szétválogatni, és lehetővé tenni, hogy a munkavállaló magánadatait – az üzleti titok sértetlenül hagyása mellett – eltávolíthassa. Ennek elmaradása miatt többször is adatvédelmi bírságot szabtak ki.

További részletek az Adózónán olvashatóak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.