szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Bács-Kiskun, Békés és Veszprém megyében működő vállalkozások számítanak a legnagyobb növekedésre.

Átlagosan a költségeik 15 százalékos emelkedésére számítanak 2022-től a kis- és közepes vállalkozások (kkv) – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. szerdán.

A kkv-k visszajelzése alapján a költségnövekedésből 7 százalékot a minimálbér és a garantált bérminimum emelése tehet ki. A GKI emellett az energiahordozók drágulását emelte ki, amely – mint írták – valószínűleg jövőre is folytatódik. A magasabb költségek várhatóan az inflációt is gyorsítani fogják.

Több mindenre van hatással a minimálbér-emelés, mint gondolnánk

Januártól bruttó 200 ezer forintra emelkedik a minimálbér összege, ami az idei évhez képest közel 20 százalékos emelést jelent. Ennek az egy összegnek az emelése azonban nemcsak azoknak a munkavállalóknak a pénztárcájára van hatással, akik ennyit keresnek, hanem számos egyéb juttatásra is. A Bank360.hu elemzői összefoglalták, mi mindenre lesz hatással a minimálbér emelkedése 2022-től.

A felmérés alapján a vállalkozások méretüktől függetlenül hasonlóan vélekednek a kilátásaikról: a közepes méretűek 13 százalékos, a kisebbek valamivel nagyobb, 17 százalékos költségnövekedésre számítanak.

A területi megoszlás nagyobb eltérést mutat, hiszen a Bács-Kiskun, Békés és Veszprém megyében működők 18–20 százalékos, míg a Fejér, Nógrád, Tolna, Pest megyeiek csak 10–12 százalékos emelkedést valószínűsítettek.

Átlag alatti költségnövekedést várnak a kereskedelem és javítási szektorban érdekelt cégek (12 százalék), magasabbat a feldolgozóiparban és az üzleti szolgáltatásokban dolgozó társaságok (17–18 százalék). Az építőiparba átlagos, 15 százalékos költségnövekedéssel számolnak a kkv-k.

A GKI 4 fő feletti, nem mezőgazdasági vállalkozást kérdezett meg a reprezentatív felméréshez, amelyben 838 kkv vett részt – olvasható a közleményben.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Nyakunkon a drágulás, de tényleg rossz dolog az infláció?

2021 legfontosabb gazdasági jelensége az volt, hogy elszállt az infláció. Szinte senki nem úszta ezt meg, Magyarország, az USA, az eurózóna egyaránt rég nem látott inflációs mutatót ért el. Hogy számolják ezt ki, miként mérik meg, és mit lehet tenni ellene? Tényleg beleszámít a kvarcóra ára az inflációba, a lakásoké viszont nem? És egyáltalán, hogy jön az ki, hogy épp 3 százalék környéki inflációt tartanának ideálisnak Magyarországon? Ezekre, és más hasonló, a pénzromláshoz kapcsolódó kérdésekre kerestük a választ.