szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az infláció az életnek szinte minden területére hatással van.

A hagyományos portfóliókban 60-40 százalékos arányt ajánlanak általában a befektetőknek: az első a magasabb kockázatú részvényeket, a második a biztosabb kötvényeket jelenti. Amikor a befektetők optimisták, akkor növekszik a részvények aránya a portfólióban, és csökken a kötvényeké. Ha pesszimisták a befektetők, akkor pont fordítva: a részvényektől a kötvények felé fordulnak.

Csakhogy infláció esetén a kötvények sem jelentenek biztos védelmet - hangsúlyozza Nouriel Roubini, aki a Project Syndicate-ben fejtette ki a véleményét. 2021-ben már érvényesült ez az inflációs hatás: a hosszútávú kötvények -5 százalékos eredményt produkáltak. Az elmúlt harminc évben, amikor alacsony volt az infláció, ez csak ritkán fordult elő. A kötvények ugyanis bikapiacot élveztek azóta, hogy az inflációt sikerült egy számjegyűvé változtatni.

A baj az, hogy az infláció a részvényeknek is rossz, mert növeli a kamatlábakat nominális és reálértékben egyaránt. Vagyis a magas infláció mindkét piacon veszteséget okoz. Még a hightech-részvények sem menekülnek meg a negatív hatástól, mert ezek hosszú távú befektetések vagyis az infláció éppúgy érintheti azokat, mint a hosszútávú kötvényeket.

Amikor múlt szeptemberben a 10 éves amerikai államkötvény kamata alig 22 ponttal emelkedett, akkor a részvények árfolyama 5-7 százalékkal csökkent, a hightech-részvények árfolyama is lement. Még jobban megmutatkozott ez 2022 elején, amikor 30 pontos emelkedés a tízéves államkötvény esetében korrekciót hozott a NASDAQ-on, ez több mint 10 százalékos árfolyam csökkenést jelent a technológiai részvények piacán. A többi részvény árfolyama is csökkent, de az átlag nem érte el a 10 százalékot. Ez azt jelenti, hogy a befektetőknek ajánlott 60-40 százalékos arány masszív veszteséget eredményezhet, ha magas az infláció – fejtegeti Roubini.

Mit lehet tenni?

Az első lehetőség az, hogy inflációhoz kötött kötvényeket kell vásárolni. A második lehetőség az arany, illetve más nemes fémek vásárlása. Ezeknek az ára mindig emelkedik, ha magas az infláció. Ezenkívül jól védenek a geopolitikai válságok ellen is, amelyek előfordulhatnak ebben az évtizedben.

Nouriel Roubini: Viharfelhők közelednek a világpolitikában

A következő esztendő nehezebb lesz, mint a mostani, ez a véleménye a világhírű közgazdásznak, melyet a Project Syndicate-ben megjelent cikkében fejt ki.

A harmadik megoldás a reál szféra: ingatlan, földvásárlás vagy befektetés az infrastruktúrába.

És az energia? Sokan ezt is javasolják - írja Nouriel Roubini, de szerinte ez nagyon komplex probléma. A hetvenes években épp a magas olajár okozta az inflációt, és nem megfordítva. Most a zöld fordulat éveit éljük, ezért nagyon nehéz megjósolni, hogy a különböző energiahordozók ára hogy is alakul a jövőben.

A lényeg az, hogy újra kell gondolni a hagyományos portfóliót, mert az infláció mind a kötvény, mind a részvénypiacokon veszteséget hozhat - zárja cikkét a Project Syndicate-ben Nouriel Roubini New Yorkban élő közgazdász.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!