szerző:
Tetszett a cikk?

A második kerületi várospezsdítő programnak köszönhetően a körút Margit utca és Bem József utca közötti szakaszán nyílnak eddig üresen álló önkormányzati ingatlanokban új közösségi helyek, és a Török utcában is beköltözések várhatók. Idén is folytatódik a Margit-negyed projekt, melynek, úgy tűnik, most már a saját keretein túl is elkezdett működni a felhajtó ereje.

Hamarosan a Margit-körút újabb szakasza válhat egy kicsit belakottabbá és élőbbé, az, ahol a Pestről érkező villamos élesen balra fordul. A Margit-negyed város-revitalizációs projekt ugyanis folytatódik tovább, a várható fejleményekről a kerületi polgármesteri hivatalnál érdeklődtünk.

Őrsi Gergely polgármester lapunk kérdésére elárulta, hogy a következő hónapokban várhatóan a Margit körút Margit utca és Bem József utca közötti szakaszán, illetve a Török utcában lehet majd sűrűbben találkozni felújításokkal, beköltözésekkel - itt a legnagyobb az üres ingatlanok sűrűsége is. A nyertes pályázatok alapján a már korábban kiadott helyiségekhez hasonlóan itt is nagy lesz a hasznosítások tematikus szórása, kerámiastúdió, illetve környezetvédelemmel kapcsolatos oktatási és rendezvényhelyszín is nyílhat.

Elsőként tavaly október 11-én költözött be nyertes pályázó margitnegyedes ingatlanba, ez a Képező nevű, művészettel foglalkozó közösségi tér lett a Keleti Károly u. 13/a-ban. A polgármester érdeklődésünkre közölte, hogy azóta megújult és kinyitott még a Start Galéria, elindult a Habitat for Humanity és a Margit körút 64/a alatti üzlethelyiség felújítása, és "az elkövetkező időszakban várhatóan folyamatosan költöznek be további bérlők."

Új kulturális negyed jöhet létre Budán, ha lesz elég kreatív vállalkozó

Néhány év múlva bedeszkázott üzletek helyett kávézókkal, galériákkal, dizájnboltokkal lesz tele a Margit körút. Az önkormányzat ezt szeretné. Pénze nincs rá, ezért is számít civilekre, kreatív vállalkozókra.

A Margit-negyed projekt 2020 őszén indult, de tavaly tavasszal kapott először nagyobb nyilvánosságot. A programban a kezdeményezést levezénylő testület üresen álló önkormányzati ingatlanokat hirdet meg hasznosításra, elsősorban művészeti, szociális terek és kávézók betelepítése reményében. A pályáztatás folyamatos, a projekt honlapján a cikk írásakor három szabad ingatlan látható, de a kerületi önkormányzat arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy az összes elérhető helyiség listáját a II. kerület honlapján érdemes keresni.

Még a Margit-negyed kezdeményezés előtt, szintén az önkormányzati honlapon írták ki az első ingatlanokat, 2020 novemberében, 2021-ben pedig, már a projekt oldalán, két körben 36 ingatlant hirdettek meg. A sztori legelejétől fogva összesen 148 pályázó adott be 210 kérelmet 50 helyrajzi számon lévő helyiségre - most 24 helyiség van a hivatalnál előkészítésen vagy szerződéskötés alatt. Az eddig nyertes pályázók között van hátrányos helyzetű fiatalokkal foglalkozó projekt, közösségi iroda, vendéglátó funkció, dizájnstúdió, közösségi kerékpáros hely és közösségi alkotóműhely is.

Őrsi szerint egyre többen látnak fantáziát a környékben, és egyre erősebben érvényesülhet egyfajta felhajtó hatása a Margit-negyed programnak, ami terveik szerint „komoly fejlesztésekkel folytatódhat.” A polgármester megjegyezte, hogy bár nem önkormányzati helyiségben, de az utóbbi évben több izgalmas vállalkozás is érkezett a negyedbe: elindult a Blue Agori Buda nevű görög street food bár, az év első felében nyit a Három Tarka Macska kézműves pékség, a Szatyor termelői zöldséges, és mellette fog indulni a budai Halkakas halbár.

A kerületi vezető azt is kiemelte, hogy 2022-ben megvalósulhat a Margit körút zöldítése, és számos közösségi programmal is készülnek - el szeretnénk érni azt is, hogy a leendő bérlők partnerként segítsék a programjuk által meghatározott kulturális és közösségi célokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!