szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és néhány más ország bejelentette, hogy nem vesz orosz olajat Putyin Ukrajna elleni háborúja miatt. Az orosz olajszállító hajók páriákká váltak a világpiacon, de feketén van irántuk érdeklődés – tudósít a CNN.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

600 százalékkal nőtt az olyan esetek száma, amikor egy orosz olajszállító hajó órákra eltűnik a megfigyelés elől, mert kikapcsolta a jeladókat -– mondja a Windward hírszerző társaság vezetője a CNN-nek. Ami Daniel szerint ez egyértelműen azt jelenti, hogy az oroszok megpróbálják kijátszani a szankciókat, és feketén eladni az olajukat.

Nemcsak a nyersolaj export esetében figyelték ezt meg, de akkor is, ha a hajók olajtermékeket szállítottak. A Windward mesterséges intelligencia segítségével követi nyomon a tengeri kereskedelmet. Egy hét alatt 33 olyan esetet regisztráltak, amikor orosz olajterméket szállító hajó eltűnt a képernyőről hosszabb-rövidebb időre. Ez 236 százalékos növekedés az egy évvel ezelőttihez képest.

A washingtoni pénzügyminisztérium már 2020-ban figyelmeztetett arra, hogy az éjszaka folyamán olajszállító hajók rakományát egyik hajóról átszivattúzhatják a másikra, hogy kijátsszák a szankciókat. Nemcsak az olajszállító hajók csinálják ezt, hanem a szénszállítók is.

Nyitóképünk illusztráció

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!