szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem sokkal az után, hogy az EU trösztellenes nyomozói a Gazprom német leányvállalatánál jártak, az orosz cég bejelentette, hogy eladja a német érdekeltségét.

A Gazprom eladja a németországi leányvállalatát, a Gazprom Germaniát – jelentette be a cég. A döntéshez semmilyen magyarázatot nem fűztek.

A Reutersnek nyilatkozó elemzők és piaci források szerint ez hosszú távon nem fogja befolyásolni az Európába tartó orosz gázszállítást. Igaz, azokat a szerződéseket, amelyek alapján euróban kell fizetni a gázért, Németország esetében a Gazprom Germaniával kötötték, így ha ez a cég összeomlana, a szerződéses kötelezettség is megszűnne, de az Oroszországnak sem érdeke, hogy ne vásároljanak az európaiak orosz gázt. Mindenesetre a Reuters megfogalmazása szerint a helyzetet tovább bonyolíthatja ez a lépés.

Vlagyimir Putyin arról adott ki rendeletet, hogy az orosz gázért mostantól rubelben kérik a pénzt. A G7-ek még jóval a rendelet aláírása előtt, amikor először fenyegetett ezzel az orosz elnök, közölték, hogy ez nem így működik, amit a szerződésben aláírtak, ők ahhoz tartják magukat.

Csütörtökön a Gazprom németországi cégeinél jártak az EU trösztellenes nyomozói. A Bloomberg szerint azt próbálták tisztázni, hogy ezeknek a vállalatoknak volt-e közük az európai gázárak felhajtásában.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!