Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tulajdonosok szerint a közellátó kórháznak is extrabevételt jelenthet a magánkórház működése, mivel szolgáltatásokat vásárolnak tőlük. Végső soron a várólisták is rövidülhetnek.
A Tritonlife a kaposvári magánkórház elindításával már a hatodik fekvőbeteg ellátó működtetését kezdte meg, és ezzel párhuzamosan bejelentették a régió legnagyobb járóbeteg szakorvosi szolgáltatója, a Kapos Medical akvizícióját is. A tulajdonosok a Kaposi Mór Megyei Oktató Kórháztól szolgáltatásokat vásárolnának, így a pluszbevétellel az állami kórház is jól jár, és a várólisták is csökkenhetnek.
A fővárosban és környékén már 11 műtőjük működik, és a vidéki nagyvárosokban is terjeszkednek, Debrecenben, Szegeden, és Egerben is vannak már intézményeik, de országos lefedettségre törekednek. Nemrég írtunk arról, hogy a Tritonlife Szegeden is magánkórházat működtet tavaly november óta, május elején a Tritonlife Partiscum Kft.-ben szerzett tulajdonrészt a Szegedi Tudományegyetem cége. Az alapítványi egyetem és a magánkórház közös cégének megalapítását azzal magyarázták, hogy itt nem az amúgy is szűkös egyetemi kapacitásokat adják át a magánszolgáltatónak, hanem a közös cég révén, tervezetten, közösen indítanak szolgáltatásokat, pluszjövedelmet biztosítva a dolgozóknak. Ezt később a SZTE kancellárja azzal egészítette ki a hvg.hu kérdésére válaszolva, hogy például az egyetem bérel műtőt a magánszolgáltatótól, ez esetben a beteg ellátását a NEAK finanszírozza. Mind a kaposvári, mind a szegedi változatban azt vetíti előre a magáncég, hogy a konstrukcióval csökkenhetnek a várólisták.
A NEAK jelenleg elérhető várólista nyilvántartása szerint a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjában például az ortopédiai kisműtétekre az elmúlt félévben két hónapos volt a várakozási idő, ortopédiai nagyműtétre pedig négy hónapot is várni kell. A Kaposi Mór Megyei Oktató kórházban a kisműtétekről nincs adat, ortopédiai nagyműtétre pedig mindösszesen 4 napot kell várni. Mandulaműtétre Szegeden 30, Kaposváron 50 napos a várakozási idő. Egyébként a kaposvári magánellátók megnyitását bejelentő közleményben a kaposvári kórház ortopédiai osztályának főorvosa, Szabó István is kifejtette a véleményét, az elismert szakembert a Tritonlife az ortopéd teamjük vezetőjeként mutatják be.
Szabó István, a Kaposi Mór Megyei Oktató Kórház nemzetközi hírű ortopédsebésze szerint, ezt követően már Kaposváron tudja az engedélyezett magántevékenységét folytatni, így több ideje marad a betegeire és az oktatásra, de más szakembereket is helyben tudnak tartani. A járóbeteg ellátás akvizíciójával a Tritonlife nem egyedüli tulajdonos lett, abban tulajdonrészesek orvosok is, köztük Szabó István is.
A Fidesztől soha nem volt távol a magánegészségügy, bár a baloldali kormányok időszakában több esetben nyilvánították a privatizációt nem kívánatosnak. Mikola Istvánt, korábbi egészségügyi miniszterüket is bírálták, amikor az a 2008-ban még magánkézen levő kiskunhalasi kórházban elismerte, hogy az egészségügyben van helye a magántőkének. Orbán Viktor, az Origó akkori cikke szerint az esetet úgy tette helyre, hogy a magánbefektetőknek csak szigorú szakmai alapon van helye az egészségügyben, és akkor is csak a közösségi tulajdon többségben maradása esetén. Azóta eltelt 15 év, a magánellátók egyre szaporodnak, a Szinapszis Piackutató májusban ismertetett felmérése szerint a 100 legnagyobb egészségügyi szolgáltató árbevétele 2020-ban 100 milliárd forinttal haladta meg a korábbi évekét, amit a járvány miatt feltorlódott ellátatlan esetek csak tovább tolnak felfelé.
A legnagyobb problémát a szakemberek hiánya jelenti, ahogy Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász fogalmazott az ATV műsorában, nincs két egészségügyi rendszere, a szakemberek száma már mindenütt korlátos, így már a magán egészségügyi ellátásra is sok esetben várni kell. Az állami és a magánszolgáltatók versenyeznek az orvosokért, míg az állam az orvosi béremelés harmadik ütemére készül.
A 2023-as költségvetésben 2669 milliárd forint szerepel az egészségügyi soron, ami 100 milliárd forinttal több az ideinél. Az orvosok 2020-ban bejelentett háromlépcsős béremelésének harmadik, 2023-ban esedékes következő ütemét már differenciáltan tervezi a belügyminiszter, legalábbis egy munkaértekezletről ez szivárgott ki a közelmúltban. A Magyar Orvosi Kamara tiltakozik a differenciált béremelés ellen, mivel két évvel ezelőtt egy egységes, minden orvosra kiterjedő bérrendezésben állapodtak meg. Nem csoda, ha egymás elől csábítgatják el a „keresett” orvosokat. A Tritonlife a Kaposváron elinduló magánkórházáról szóló közleményében arra is kitért, hogy az egész országra kiterjesztenék a „minőségcentrikus kiválósági központjaik működését, ahol lehet, és erre nyitottság van, ott az állami ellátást is segítve, azzal összhangban”.
Képünk illusztráció
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.