szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy az ország többi részén kevéssé ismert hagyományt, a Békés megyei rizstermesztést visz tovább 21. századi szinten a Valoryz. Megnéztük, a Körösök mentén hogy készül a minőségi rizs. Videó.

Az egészséges, biotermelésből származó élelmiszereknél hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, honnan is származnak, pedig a szállítás és tárolás ökológiai lábnyoma is komoly környetterhelést jelent. Sokszor nem is tudjuk, hogy létezik magyar alternatíva, pedig még olyan, jellemzően importból származó termékeknél is találhatunk magyar forrást, mint a rizs.

Ilyen a szarvasi Valoryz, amely nemcsak itthon termel, de egy magyar fajta rizzsel foglalkoznak – erről a hvg.hu-nak Valentinyi Fruzsina, aki édesapjával együtt áll a cég élén. A Valoryzt húsz évvel ezelőtt Valentinyi Károly alapította, aki már a nyolcvanas évektől foglalkozott rizstelepek tervezésével. A családi cég a rizs termelésén és feldolgozásán túl fajtafenntartással is foglalkozik. A termelésnél és a feldolgozásnál pedig igyekeznek szem előtt tartani a fenntarthatósági szempontokat: sem a termelésnél, sem a tárolásnál nem használnak vegyszereket, a feldolgozáskor keletkező melléktermékeket pedig többek között takarmányként vagy sör szűrésére használják fel.

Az persze, hogy Szarvas környékén, a Körösöknél kiterjedt rizstermesztés folyik a környéken élők számára nem újdonság: a termény a szikes talajt kedveli, abból pedig itt van bőven – mondta el Valentinyi Fruzsina, aki arról is beszélt, miben különbözik a magyar termesztési módszer az ázsiaitól, és hogy mekkora jelentősége van annak, hogy nem használnak vegyszereket.

A Magasfeszültség című, a hvg.hu és az Európai Beruházási Bank együttműködésében készülő videosorozatunkban húsz olyan magyarországi céget mutatunk be, amely sikerrel vette az elmúlt időszak akadályait: képesek voltak reagálni a járvány okozta új helyzetre, innovatív megoldásokkal találták meg a kiutat a munkaerőhiányra vagy tűntek ki valamilyen egyedi megoldással.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!