Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Sok szó esett az aszályhelyzet miatt a vízmegtartásról, immár az Agrárminisztérium is erre biztat, sőt, támogatás is lesz hozzá. 2023-tól olyan földre is jár majd területalapú támogatás, amit nem művelnek, hanem inkább meghagynak vizes élőhelynek.
Új, a vízmegtartó gazdálkodási gyakorlatok ösztönző támogatási lehetőségekről számolt be hétfőn az Agrárminisztérium. A tárca szerint a mind gyakoribb hosszú, száraz időszakok miatt “létfontosságúvá válik a vízvisszatartást, a vízmegtartást és a talajnedvesség megőrzését, illetve a talaj termőképességének megtartását segítő eljárások tudatos gyakorlati alkalmazása” a gazdálkodók számára. Ezekhez 2023 után lesznek elérhetők a szakmai tapasztalatok alapján megtervezett újfajta támogatások.
Közleményében a tárca fel is sorolta, milyen – a jelenlegi rendszerben is meglévők mellé további, még több és hatékonyabb – gyakorlatokat és módszereket ösztönöznek. Mint írták, az Európai Bizottság számára tavaly év végén benyújtott magyar Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv tervezett zöld intézkedéseinek mindegyike egymásra épül, és tartalmaz vízmegtartásra irányuló támogatási elemet, amely
komoly bővülést eredményez a jelenlegi időszakhoz képest.
Ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy fontos a saját termelői önérdek felismerése és a nyitottság a megfelelő agrotechnikai eszközök alkalmazására.
Az agrártárca szerint a talajok és ökoszisztémák vízmegtartó képességének javítását
Ennek lesznek mindenkire kötelező eszközei, amiket az alaptámogatáshoz kapcsolódva írnak elő, önkéntes alkalmazásukat pedig támogatással ösztönzik az agrár-ökológiai programban (AÖP), az agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG), az ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) terén. Támogatják így majd a vízvisszatartást szolgáló infrastruktúra fejlesztését, például, hogy a gazdák vizes élőhelyeket és “területi vízvisszatartást szolgáló kisléptékű vízi létesítményeket” alakítsanak ki és tartsanak fenn azokon a területeiken, ahol nem érdemes szántóföldi termelést folytatni.
Ehhez hasonló dolgokról beszéltek ökológusok a hvg.hu-nak az Alföld elsivatagosodásáról szóló korábbi videónkban, de a hétfőn megjelent, a rendkívüli aszály hatásairól, illetve a megelőzését, súlyos hatásainak enyhítését célzó lehetséges módszerekről szóló riportunkban is sok szó esik róluk.
Az agrártárca pontokba is szedte az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat:
1. Jelenleg az alaptámogatásához kapcsolódó Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírások közül a minimális talajborításra vonatkozó előírások, a védett tájképi elemek, gyepek megőrzése, a vízvédelmi sávok, kis kiterjedésű tavak, fa- és bokorcsoportok, fás-cserjés sávok ökológiai jelentőségű területként való kijelölése, illetve az ökológiai jelentőségű másodvetések létrehozása járul hozzá a vízmegtartáshoz. A későbbiekben mindenki számára kötelezővé teszik a vizes élőhelyek és lápok védelmét.
2. Külön támogatják a gazdákat abban, hogy egyes területeiken változtassák meg a földhasználati módot. Ennek keretében arra ösztönzik őket, hogy minél hosszabb ideig őrizzék meg a vizeket, hozzanak létre vizes élőhelyeket és alakítsanak ki területi vízvisszatartást szolgáló kisléptékű vízi létesítményeket.
A támogatás révén a gazdaságosan nem művelhető vagy erre a célra felhasználható más szántóikat vízmegtartó funkcióval bíró területekké alakíthatják át és tarthatják fent (ehhez is jár majd támogatás akár évekig is) a gazdálkodók. Ezekre járni fog a területalapú támogatás is, ami eddig nem így volt,
3. Az újonnan induló, önkéntes agro-ökológiai program (AÖP) keretein belül különböző előírások lesznek választhatók:
4. Az idén indult, hároméves agrár-környezetgazdálkodási kifizetésekben is vannak vízmegtartást célzó, illetve de kifejezetten az aszály-, erózió- és belvízérzékeny területekre kidolgozott előírások. A talaj biológiai állapotának védelmét és javítását, vízmegtartásának fokozását és a vízminőség védelmét is célozzák a vetésforgóra és tápanyagutánpótlásra vonatkozó előírások az ökológiai gazdálkodás támogatása esetében.
5. Az öntözhető területeken jelenleg is elérhetőek beruházási és együttműködési támogatások a vízfelhasználás hatékonyságát javító fejlesztésekre, a vízvisszatartó létesítmények kialakítására, valamint a fenntartható vízkészlet-gazdálkodásra.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.