szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy idiótázás most is belefért azért a cég vezérigazgatójától.

Fellebbez a rá kiszabott fogyasztóvédelmi bírság ellen a Ryanair – erősítette meg az ír légitársaság. „A magyar kormány döntésénél, miszerint extraprofitadót szab ki a veszteséges légitársaságokra, csak az az idiótább döntés, hogy a magyar fogyasztóvédelmi hatóság büntetést szabott ki a Ryanairre és a döntését előbb közölte az igazságügyi miniszterrel, mint a légitársasággal” – indokolta a cég szerdai közleményében Michael O’Leary, a cég vezetője.

Emlékezetes: a Ryanair és a kormány párharca azután kezdődött, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter bejelentette, több ágazatra extraprofitadót szabnak ki, ennek keretében a Magyarországról induló légi utasonként, céliránytól függően 3900 vagy 9750 forintos pótdíjat kell fizetni. Az ír fapados légitársaság vezetője több felemelte a hangját az adó ellen, a hvg.hu-nak adott interjújában pedig többször le is idiótázta a minisztert.

 

A Ryanair vezére a hvg.hu-nak: Minden bizonnyal ritkítani fogjuk a budapesti járatok számát

Egy kormány nem szólhat bele abba, hogyan szabja meg árait egy légitársaság, amiatt legfeljebb az utasok panaszkodhatnak - mondta el a hvg.hu-nak adott interjúban Michael O'Leary, Európa legnagyobb fapados légitársaságának a vezérigazgatója. A Magyarországon is piacvezető ír cég vezetője szerint az álszent érv, hogy a magyar családoknak segít a kormány a veszteséges ágazatra kivetett extraprofitadóval.

A cég egyből közölte is, hogy áthárítják az utasokra az extraprofitadót, ami miatt fogyasztóvédelmi eljárás indult ellenük, amely végül 300 millió forintos bírsággal zárult. A hivatalos indoklás szerint azért, mert „a légitársaság jogsértést követett el, mivel tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatával megtévesztette a fogyasztókat”. A megtévesztés a kormányhivatal szerint azt jelenti, hogy a Ryanair úgy kommunikált, mintha rá szabták volna ki az extra adót, ám azt a földi kiszolgáló céget terheli. Azt persze már nem említi a hatóság, hogy ezt a terhet a kiszolgáló cég egy az egyben átterheli a légitársaságokra.

A szerdai közleményében a Ryanair hangsúlyozza, hogy a szerintük a kormány jogellenesen próbálja akadályozni a légitársaságok jogát arra, hogy a visszamenőlegesen kivetett adót áthárítsák az utasokra. Mint írják, az uniós jog – amely Magyarországot továbbra is kötelezi – lehetővé teszi az uniós légitársaságok számára, hogy a tagállami kormányok beavatkozása nélkül, szabadon állapítsák meg a viteldíjakat és hárítsák át az adókat a fogyasztókra. Szerintük az, hogy a döntés hamarabb jelent meg az igazságügyi miniszter Facebook-oldalán, mielőtt a Ryanair bármilyen értesítést kapott volna, jól mutatja, hogy politikailag motivált döntésről van szó.

Éppen ezért a társaság bírósághoz fordult, hogy bizonyítsa igazát. Mint fogalmaztak: bíznak abban, hogy az EU Bíróságai jogszerűnek mondják ki azt, hogy a magyar kormány visszamenőlegesen kivetett adóját áthárították utasaikra.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!