szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt 20 év legrosszabb negyedévét zárta 2022 végén a Richter.

Rekordbevétel mellett is váratlanul nagy veszteséggel zárta 2022 utolsó negyedévét a Richter, ennek pedig leginkább az elszabadult infláció és az ennek tetejébe még a kormány által kivetett extraprofitadó az oka – derül ki a Portfolio elemzéséből. A gyógyszeripari vállalat összes bevétele 27 százalékkal növekedett a 2021-es utolsó negyedévi adatokhoz képest, ám az adózott eredmény 40 milliárd forint veszteség lett, ami még a legpesszimistább előrejelzésekben prognosztizált 10 milliárdos mínuszt is meghaladta. Az általános elemzői várakozások 10 milliárd forint profitra számítottak, ehhez képest komoly zuhanás a mínusz 40 milliárd.

Az alaptevékenység árbevétele és bruttó fedezete jelentősen bővült 2022-ben, a szeptemberig fennálló kedvező devizakörnyezet azonban 2022 utolsó negyedévében a cég ellen fordult és a költséginfláció az év végére begyűrűzött a működési kiadásokba. Emellett egyszeri tételek is kedvezőtlenül hatottak – közölte Orbán Gábor vezérigazgató (képünkön). Az egyszeri tételek között igen jelentősnek tekinthető a kormány által kivetett extraprofitadó, ami a Richter esetében 27,9 milliárd forint volt.

A beszámolóban Orbán kiemelte, hogy a 2022-es évet makrogazdasági volatilitás, az ellátási lánc zavarai és geopolitikai válság is nehezítette. De minden negatív hatás és az egyszeri tételek ellenére az éves üzemi eredmény rekordot döntött 2022-ben.

Orbán részletesen ismertette, hogy milyen mértékben jelent meg a költséginfláció a vállalatnál az utolsó negyedévre:

  • az értékesítési és marketing költségek 43 százalékkal emelkedtek év/év alapon,
  • az igazgatási és egyéb működési költségek 49 százalékkal nőttek,
  • a kutatás-fejlesztési költségek közel 50 százalékkal ugrottak meg, bár így is a harmadik negyedévihez hasonlóan a bevételek 8,6 százalékára rúgtak,
  • az egyéb működési ráfordítások, amely a gyógyszeripari különadót is magában foglalja, közel a hatszorosára nőtt.

A fentiek és a különadó együttesen már az üzemi eredményt is veszteségbe fordították, a végeredmény pedig a fentebb is közölt mínusz 40 milliárd lett, ami akkor válik igazán látványossá, ha összevetjük a 2021 év utolsó negyedét záró 48 milliárd forintos nyereséggel. Az elmúlt 20 év legveszteségesebb negyedévén van túl a vállalat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!