Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Szijjártó Péter nem árult el konkrétumokat hétfői moszkvai tárgyalásairól, de már lehet sejteni, merre változik a paksi bővítés: a magyar projektcég lehet a fővállalkozó a Roszatom helyett. Ez viszont egy sor súlyos következménnyel járhat, Jávor Benedek szerint például elszállnak a költségek, és a felelősséget és a kockázatokat is a magyar állam veszi magára az oroszok válláról.
Elszállhatnak a paksi bővítés költségei, az összes felelősséget a magyar adófizetők viselik majd a most körvonalazódó változások nyomán – írta kedden terjedelmes Facebook-posztban Jávor Benedek, Budapest brüsszeli főképviselője, az Együtt-PM korábbi európai parlamenti képviselője.
A hétvégén a Portfolió írt arról Jákli Gergellyel, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatójával készített, a cég által kiadott Atomszféra nevű szakmai lapban megjelent interjúban elhangzottak és saját háttérinformációik alapján, hogy a korábbi sajtóértesülésekkel ellentétben
a paksi projektben nem lecserélik a projektet kivitelező orosz Roszatomot, hanem csak annak fővállalkozói szerepét veheti át a magyar projektcég,
és az oroszok továbbra is szerepet kaphatnak a beruházásban, a francia Framatome pedig csak az irányítási rendszer kialakításában juthat komolyabb szerephez.
Előzőleg a Financial Times írt arról, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatos szankciók miatt megingott a Roszatom szerepe, amit aztán mind az orosz cég, mind az orosz nagykövet és a projektért felelős Külgazdasági és Külügyminisztérium vezetője, Szijjártó Péter is hevesen tagadott.
A külügyminiszter egyébként kedden Moszkvába utazott, hogy tárgyaljon a Roszatommal, majd bejelentette, hogy megszületett a megegyezés a szerződések átírásáról, az erőműépítés új keretek közé helyezéséről, de részleteket nem árult el:
Szijjártó Péter: Új keretek közt épül meg a Paks 2
Átírják a Paks 2 kivitelezésével kapcsolatos szerződéseket, sőt új keretek közé helyezik az erőműépítést. Szijjártó Péter részleteket nem árult el, az biztos, hogy a kivitelezés csúszásban van, nagy valószínűséggel költségtúllépésben, és erősen kérdéses, hogy a háborús-szankciós helyzetben a Roszatom képes-e a kulcsra kész kivitelezésre.
Jávor Benedek szerint a Jákli-interjúból kikövetkeztethető technikai jellegű változásoknak egy sor súlyos következménye lesz:
A politikus szerint mindez azt jelenti, hogy a magyar állam az összeomlott projektből
nem az országot menti ki, hanem a Roszatomot, és a magyar költségvetésre húzza rá a fiaskó valamennyi pénzügyi következményét.
Jávor értékelte azt az ugyancsak a Jákli-interjúban szereplő részletet is, ami alapján a magyar állam várhatóan kezdeményezi a projekt uniós jóváhagyásának módosítását, hogy Paks 1 és Paks 2 a korábbi engedélyhez képest nem külön, hanem egy cégben összevontan is üzemeltethető legyen.
Ebből pedig szerinte arra lehet következtetni, hogy az állam így próbálja majd kijátszani az EU által a projekt engedélyezéséhez kötött feltételt, miszerint Paks 2 nem kaphat állami támogatást, ezért például csak korlátozott mennyiségű áramot vásárolhat tőle, illetve külön cégekben kell kezelni a régi és új paksi blokkok üzemeltetését is. Jávor szerint az állam a lépéssel azt ismeri be, hogy kénytelen lesz támogatni a piaci alapon soha meg nem térülő projektet, ami a két cég összevonásával könnyebben megoldható lesz Paks 1 profitjából.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.
Talán mindenki halott már Bugyiról és Taktaharkányról, ám ezeken kívül is rengeteg érdekes nevű település található Magyarországon. Játsszon velünk!
Megdöbbentő részletek derülnek ki a kép történetét felkutató tanulmányából.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.