szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A légitársaság szerint a kormány extraprofitadója sérti az arányos közteherviseléshez való jogot.

Az Alkotmánybíróság (Ab) visszautasította a Ryanair alkotmányjogi panaszát – vette észre a 24.hu. A légitársaság tavaly júliusban fordult a testülethez, mert megítélése szerint a kormány extraprofitadónak nevezett utasadója sérti az arányos közteherviseléshez való jogát.

A kormányrendelet értelmében tavaly júliustól az átszálló utasokat kivéve minden, Magyarországról induló utas után meg kell fizetni. Az összege 3900 vagy 9750 forint az úti céltól függően.

Az indoklás (pdf) szerint az Alkotmánybíróságnak nincsen hatásköre a panasz vizsgálatára. A lap emlékeztetett: ennek oka az, hogy 2010-es kormányra kerülése után a Fidesz-KDNP szűkítette a testület jogkörét, hogy amíg az államadósság meghaladja a GDP felét, a költségvetésről, a központi adónemekről, illetékekről és járulékokról szóló törvények alaptörvénnyel való összhangját kizárólag az élethez és az emberi méltósághoz való joggal, a személyes adatok védelméhez való joggal, a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságához való joggal és a magyar állampolgársághoz kapcsolódó jogokkal összefüggésben vizsgálhatja felül.

A Ryanair az extraprofitadót az utasokra hárította, emiatt Budapest Főváros Kormányhivatala 300 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki rá.

A Malévval is milyen kiváló munkát végeztek - így gúnyolja a Ryanair vezére a kormány reptérvásárlási tervét

Michael O'Leary szerint, ha visszavonnák az extraprofitadót, a vállalata évi 5-6 millióval több turistát hozna Magyarországra. „A kormányok nagyon rossz tulajdonosai a reptereknek és a légitársaságoknak. Láthatjátok, hogy a Malévval is milyen kiváló munkát végeztek" - így vélekedik Michael O'Leary arról, hogy a magyar kormány vissza akarja vásárolni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!