szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrajnai gabona behozatalának tilalma és a tavalyi aszály miatt nem biztos, hogy lesz elég jó minőségű alapanyag az biodízel, etanol- és takarmánygyártáshoz. Nemzetgazdasági szempontból is fontos üzemek működése kerülhet veszélybe.

Zavarokat okozhat az ukrán gabonaimport tilalma a hazai biofinomítók működésében – figyelmeztet a Magyar Bioüzemanyag Szövetség. A szövetség tagjai – Hungrana Kft., Pannonia Bio Zrt. (borítóképünkön), Rossi Biofuel Zrt. – közös nyilatkozatukban “az intézkedések egyik lehetséges negatív következményének” nevezték, hogy csökkenni fog a fő alapanyagaik – kukorica, árpa és olajosmagvak – kínálata, és növekedni fognak a minőségi problémák.

Már a tavalyi rendkívüli aszály is jelentős hazai terméskiesést okozott, a mégis megtermett kukorica minősége szokatlanul gyenge lett, például számottevő mértékben szennyezi aflatoxin és más gombás eredetű fertőzések rákkeltő méreganyagai. Mindez a tilalommal együtt a szövetség tagjai szerint

ellehetetlenítheti a feldolgozók működését, és további zavarokat okozhat a hazai ellátási láncokban.

Nem csak a gabona, szinte minden ukrán élelmiszer behozatalát megtiltotta a kormány, üzent a Közlönyben az Európai Bizottságnak is

Megjelent a rendelet az ukrajnai élelmiszerimport tilalmáról. Szerdától június 30-ig érvényes, csak a tranzitszállítás jelent kivételt. Szinte minden, Ukrajnából származó élelmiszer behozatalát megtiltotta a kormány egy kedd este kiadott rendelettel. A Magyar Közlönyben kiadott jogszabály Nagy István agrárminiszter hétvégi bejelentésének megfelelően megtiltja csaknem minden, Ukrajnából származó hús és gabonaféle, tojás, méz, bor, zöldség, olajosmag, növényolaj, kenyérféle (még az áldozó ostyát is felsorolják!)

A közleményből az is kiderül, hogy nem csak csökkenhet a biofinomítók termelése, de akár le is állhatnak, ha nincs elég alapanyag, ami azonban további iparágakat is “alapjaiban érintene negatívan”, konkrétabban:

  • mással nem helyettesíthető termékek hiányoznának a gyártási láncokból,
  • jelentős adóbevételek eshetnének ki,
  • nőne az állattartók importtakarmány-függése,
  • munkahelyek kerülnének veszélybe és végső soron
  • számottevően csökkenne a kereslet a hazai gabona iránt, amely növelné a gazdák exportpiaci kitettségét.

Az importkorlátozás miatt – amivel a kormány feltehetően a termést tavaly ősszel és most az olcsó import miatt bajba kerülő, és az ezzel kapcsolatos uniós kompenzációból is kimaradó hazai gabonatermelők kedvében akar járni – korábban a hazai feldolgozók, takarmánygyártók és kereskedők érdekvédelmi szervezete, a Gabonaszövetség is tiltakozott már.

Elég nagy galibát okozhat az ukrán import kitiltása, aminek a vége a további élelmiszer-drágulás lehet

A gabonások egyik szakmai szövetsége tiltakozik a gabonaimport leállítása ellen, de úgy tűnik, hogy nem csak ennek a terméknek a kitiltása lesz kellemetlen a fogyasztóknak. A tavaly megtermett takarmánykukorica nem fedezi az állattartók szükségletét, ráadásul, a tavalyi termés minősége miatt nem is alkalmas sem az étkezési, sem a takarmánycélú felhasználásra.

 

Az MBSZ jelezte:

azon a határozott állásponton vagyunk, hogy a piac működésébe történő átmeneti beavatkozások akkor megfelelőek, ha képesek kezelni a kialakult problémát anélkül, hogy máshol még súlyosabb károkat okoznának.

Szerintük ahhoz, hogy a jelen helyzetben minél kevesebb kár érje a magyar agráriumot, “az intézkedéseknek a teljes érték- és gyártási láncolatot és a gazdák mellett minden más szereplőjének igényeit egyaránt figyelembe kell vennie, mert csak ezáltal biztosítható a nemzetgazdaság egésze szempontjából is jelentőséggel bíró biofinomítói szektor zavartalan működése”.

A biofinomítók leginkább etanolt állítanak elő kukoricából, illetve biodízelt olajos magvakból. Az etanolgyártás melléktermékei között ugyanakkor ott van a magas fehérjetartalmú DDGS is, ami kulcsfontosságú takarmány-alapanyagként szolgál.

 

Egyetlen állami fillér nélkül húztak ívet az etanoltól a vegaburgerig

Nem mindennapi utat járt be egy hazai mezőgazdasági vállalkozás. A stratégiai ágazatban, de külföldi családi tulajdonban lévő dunaföldvári Pannonia Bio egyetlen állami fillér vagy uniós cent nélkül nőtt a világ legnagyobb biofinomítói közé, korábbi beruházásaik alapján pedig úgy tűnik, mintha előre számoltak volna a tavaly kezdődött energiaválság és az országot idén sújtó aszály kockázataival is.

 

A tavalyi aszály jelentős terméskiesést okozott a hazai kukoricában, a hiányt csak fokozta, hogy a hazai gazdák inkább kivártak, és nem kínálták eladásra a terményt. Ezt csak behozatallal tudták kiváltani a feldolgozók, a tavaly őszi adatok szerint csak kukoricából példátlan mennyiségű, 1-1,5 millió tonnás importigény lépett fel.

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

Ukrán miniszter a gabonahelyzetről: A barátok közötti viták elfogadhatók

Hihetetlen körülmények között próbálják a földjeiket megművelni az ukrán gazdák, különösen az ország megszállt keleti és déli részein – ez derült ki Markian Dmitraszevicsnek, Ukrajna agrárpolitikai és élelmiszerügyi miniszterhelyettesének a szavaiból, aki Brüsszelben, az Európai Parlament szakbizottsági ülésén szólalt fel.