Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A nagyvállalatok vezetői kirobbanó sikerre számítanak, a kis társaságok főnökei recesszióra.
Egyre optimistábbak a nagyvállalatok, a kicsik viszont egyre borúlátóbbak, derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves konjunktúrakutatásának eredményeiből. A felmérés áprilisban készült, az intézet 2061 vállalkozás vezetőjét kérdezte aktuális, rövid távú üzleti várakozásairól.
A válaszokból leszűrt eredmény szerint a tavaly októberi +4 pontról áprilisban +24 pontra emelkedett a GVI Konjunktúramutató. Ez nagy erősödés, de még mindig jócskán elmarad a koronavírus-járvány kitörését megelőző szinttől: 2019 októberében +40 ponton állt a mutató.
Összességében a jövőbeni üzleti helyzetre, illetve a megrendelések és a beruházások várható szintjére vonatkozó prognózisok optimistábbá váltak az elmúlt fél év során. De ha részleteiben nézzük a képet, akkor óriási a különbség a kis cégek és a nagyvállalatok hangulata között.
Most a legkedvezőbb üzleti klímára a nagyvállalatok, a döntően exportáló vállalatok, a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégek és az ipari vállalkozások számítanak. De a Konjunktúramutató értéke negatív a 10 főnél kevesebb munkatársat foglalkoztató mikrovállalkozásoknál, ami recessziós várakozásokra utal.
Emellett a Konjunktúramutató lényegesen átlag alatti értéket mutat az építőiparban, a kizárólag belpiacra értékesítő vállalkozások között, a 10–49 főt foglalkoztató kisvállalkozások körében, illetve a tisztán hazai tulajdonban lévő vállalatok esetén.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.