szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összebeszélhetett partnereivel a Gazdasági Versenyhivatal gyanúja szerint a Kubut, a Topjoyt, az Apentát és a Nestea-t forgalmazó hazai cég. Ennek nyomán az üdítőket mesterségesen magas áron adhatták többek között az Aldiban, a CBA-ban, a COOP-ban és a Tescóban. A hatóság eljárást indított, a napokban összehangolt rajtaütéseket hajtottak végre az érintetteknél.

Valószínűleg több viszonteladó partnerével, így nagy élelmiszerláncokkal – többek között az Aldival, a CBA-val, egyes COOP partnerekkel és a Tescóval – együttműködve rögzítette egyes termékeinek minimális fogyasztói árait a lengyel Maspex-csoport magyarországi üdítőgyártó leányvállalata, a Maspex Olympos Üdítőital Gyártó Kft. a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) alapos gyanúja szerint.

A GVH azt gyanítja, hogy a megállapodás résztvevői így

kiiktathatták az árversenyt, mesterségesen magas árszintet kialakítva.

A versenyhatóság az elmúlt napokban országszerte tartott összehangolt rajtaütéseket az üdítőgyártó és -forgalmazó cég, illetve az üzletláncok telephelyein.

A Maspex Olympost forgalmazza többek között az Olympos, Kubu, Apenta, Topjoy és Nestea márkákat. A gyanú először a (szállodákat, éttermeket, cateringet tömörítő) HoReCa ágazatnál merült fel, és már február óta vizsgálták a céget.

A vállalat valószínűleg előírta partnereinek, hogy milyen minimumáron árulhatják a termékeit a hazai vendéglátóegységekben, illetve nagykereskedelmi forgalmazás során – írták. A lefoglalt dokumentumok arra utaltak, hogy a cég az élelmiszer-kereskedelmi partnereivel is hasonlóan járt el, így a megállapodás résztvevői valószínűleg elkerülték az árversenyt az érintett üzletláncok boltjaiban.

A GVH ezért május 23-án újabb versenyfelügyeleti eljárást indított a Maspex Olympos Üdítőital Gyártó Kft.-vel és számos élelmiszeripari forgalmazó partnerével szemben, amelynek keretén belül összehangolt rajtaütéseket hajtottak végre az érintett vállalkozások telephelyein, országszerte bizonyítékokat gyűjtöttek.

A közleményben jelezték, hogy

a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozások a jogsértést elkövették, az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul.

A bizonyításra hat hónapja lesz a hivatalnak, amit két alkalommal, egyenként legfeljebb hat hónappal hosszabíthatnak meg.

Borítóképünk illusztráció!

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Huszonötmilliós bírságot kapott egy szőnyeges cég, amelynél két évig tartott a végkiárusítás

A Gazdasági Versenyhivatal 25 millió forintos bírságot szabott ki a keleti szőnyegeket árusító Szőnyeg galéria Kft.-re, mert megtévesztette a fogyasztókat a csaknem 2 évig tartó végkiárusítás hirdetésével. A közlemény szerint a GVH vizsgálata azt állapította meg: a cég több különböző szempontból is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott a fogyasztókkal szemben.