szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2020-as beszéde után hirtelen mégsem engedték tőzsdére lépni egyik vállalatát, aztán megsokasodtak a cégei ellen indított eljárások is.

Kevesebb mint felére csökkent az Alibaba-alapító Jack Ma vagyona az elmúlt három évben, mióta nyilvános beszédben kritizálta a kínai üzleti élet szigorú szabályait.

A Bloomberg milliárdoslistája szerint csak tavaly 4,1 milliárd dollárral csökkent Ma vagyona, nagyrészt azért, mert óriásit zuhant az Alibaba-leánycég Ant Group piaci értéke. A finteches, leginkább az egész Kínában elterjedt Alipay alkalmazást futtató Ant-et Ma alapította, és bár már nem vezeti, de még mindig 9,9 százalékban a tulajdonosa. Az üzletember értékét 30 milliárd dollárra becsülik most, a csúcsot jelentő, 2020-as 61,2 milliárd dollároshoz képest.

Az addig szárnyaló Ma akkor futott falba, amikor a sanghaji tőzsdére akarta vinni az Ant-et. Ez lett volna minden idők legnagyobb elsődleges részvénykibocsátása, 37 milliárd dollárosra becsülték, ám az utolsó pillanatban meghiúsult, minden bizonnyal azért, mert az esemény előtt Ma egy pénzügyi konferencián élesen kritizálta a kínai bankok működését. Ez 2020. októberének végén történt, november elején pedig a sanghaji tőzsdefelügyelet felfüggesztette az Ant parkettre lépését. Az Ant akkor 230 milliárd dollárt ért – most már csak 78,5 milliárdot.

A CNN számításai szerint az Ant és az Alibaba bukása együtt 877 milliárd dollár veszteséget jelent a 2020. október végi állapotokhoz mérten. Attól fogva megsokasodtak a szigorú ellenőrzések Ma cégeinél – de nemcsak nála, hanem az egész kínai techcéges szektorban is. Emlékezetes, hogy Ma-nak ezután évekre nyoma is veszett, idén tavasszal bukkant csak fel újra.

Az Antet múlt héten 984 millió dollárra büntette meg a kínai pénzügyi felügyelet, mert állításuk szerint fogyasztóvédelmi szabályokat sértett. Elemzők szerint a büntetés kiszabása azt jelzi, hogy a vállalat évekig tartó meghurcolása most véget ért. Az Alibaba pedig márciusban jelentette be, hogy hat külön egységre tervez szétválni, mindegyik élén saját vezetőséggel. Azt remélik, ezzel agilisabbak lesznek, és több értéket tudnak majd kínálni a potenciális befektetőknek.

(CNN)

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!