szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem elég jól kezelte az ügyfélpanaszokat a Wáberer Biztosító, és a kgfb-ről sem mindig adott megfelelő tájékoztatást.

15 millió forint felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a Magyar Nemzeti Bank a Wáberer Biztosítóra. Az MNB a 2020 márciusa utáni időszakot vizsgálta – ennek az időszaknak a végén, idén februárban váltott tulajdonost a biztosító, az alapító Wáberer György fokozatosan háttérbe vonult. Az Opten friss adatai szerint most a többségi tulajdonos Tiborcz István, mellette kisebbségi tulajdonrésze van Jellinek Dánielnek.

Az MNB vizsgálata azt állapította meg, hogy a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás kapcsán a biztosító több esetben nem adott határidőben tájékoztatást például a díjhátralékról vagy a szerződés megszűnéséről. A kárnyilvántartások nem minden esetben tartalmaztak teljes körű, valós, naprakész adatokat, a károsultak pedig nem mindenkor kaptak határidőben kellően megindokolt kártérítési javaslatot vagy választ kártérítési igényükre.

A kgfb-díjkalkuláció nem tartalmazott minden kötelező elemet, nem megfelelően írták le a felszámított partnerpótdíj jellemzőit sem. Nem mindig rögzítették megfelelően a szóbeli ügyfélpanaszokat, egyes panaszokat nem válaszoltak meg teljeskörűen, illetve a panasz elutasításakor nem minden esetben nyújtottak megfelelő tájékoztatást a fogyasztóknak a jogorvoslati lehetőségekről.

Az informatikai biztonsági rendszernél hiányzott a kockázattal arányos vírusvédelem, a riasztások megfelelő kezelése, illetve a nem támogatott rendszerek teljes körű kivezetése. Nem biztosítottak megfelelő erőforrásokat a belső ellenőrzési feladatkör maradéktalan ellátáshoz, a megfelelőségi (compliance) vezető pozíciója egy ideig betöltetlen volt, illetve hiányosságok merültek fel a belső szabályozottság kapcsán is – sorolja az MNB.

Súlyosító körülménynek minősült, hogy a problémák az egész hazai kgfb-piacra kihathatnak, illetve, hogy a kárrendezés és az informatikai biztonság terén az MNB több jogszabálysértést is feltárt. Enyhítő körülménynek minősült ugyanakkor, hogy a biztosító több jogsértés kapcsán azok korrigálásáról vagy annak tervéről már a felügyeleti vizsgálat lezárását megelőzően számot adott.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!