szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jövőre, ha engedik a törvények, ez a szám meg is többszöröződhet.

Hype lett Magyarország körül a Fülöp-szigeteken az utóbbi egy évben”

– mondta a HR Portálnak adott interjújában, Rowena Paragas a Fülöp-szigeteki munkaerő-közvetítők szövetségének (PASEI) alelnöke.

Magyarországra eddig körülbelül 8-10 ezer Fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett a minősített kölcsönzőcégeken keresztül, főként a gyártó és az elektronikai szektorba – árulta el Paragas, hozzátéve, hogy bár világszerte nagy a verseny értük, Magyarország előnye a távol-keleti és arab országokkal szemben az európai elhelyezkedés, a katolikus vallás, az erősebb munkajogi védelem.

Az ország szerinte még úgy is vonzó az ázsiaiak számára, hogy nem mi fizetjük a legtöbbet: a Fülöp-szigeteken régiótól függően nettó 250-300 dollárt lehet megkeresni, Magyarországon 550-600 eurónak megfelelő forintot, míg Nyugat-Európában 1500-1700 eurót. Igaz, ehhez érdemes hozzátenni azt is, hogy Magyarországos sokszor ingyenes a szállás, a munkába járás, sőt a dolgozók gyakran étkezési támogatást is kapnak. Márpedig, ha mindezeket összevetjük, akkor már rögtön nem akkora a különbség.

A Fülöp-szigeteki szabályozás amúgy megszabja, mennyi bért kell minimálisan kifizetni: gyári betanított, konyhai kisegítő, takarítói, pincér munkák esetén havi nettó 550 euró (211 ezer forint), építőipari szakmunkáknál, különféle kékgalléros szerelőknél 700 euró (226 ezer forint), kamionsofőröknél 850 euró (323 ezer forint).

„Sokan sírnak örömükben, amikor magyar földre lépnek. Egyik első útjuk egy római katolikus templomba vezet. A tavasszal, nyáron érkezettek most láttak először havat életükben” – sorol néhány életképet a közösségi médiás élménybeszámolókból az ügyvezető.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!