Eddig támogatta a Fidesz az új természetvédelmi szabályokat, de amikor van esély arra, hogy a magyar szavazat lesz a mérleg nyelve, már elképzelhető, hogy megfúrják a tervet.
Lehet, hogy mégsem sikerül elfogadni az EU természet-helyreállítási rendeletét, és ebben főszerepe lehet a magyar kormánynak is – írja az Euronews, és erről adott ki közleményt a WWF Magyarország is.
A javaslat arról szólna, hogy 2030-ig a leromlott állapotú élőhelyek ötödét helyre kell hozni, 2050-re pedig az összeset, emellett a mezőgazdasági célra lecsapolt tőzeglápok egy részét vissza kellene állítani, a beporzó állatok számának csökkenését visszafordítani, és 3 milliárd fa elültetését is megcéloznák. A terv egy sok körös tárgyalás után megszületett változatát három hete az Európai Parlament elfogadta, innentől az Európai Tanácsnak kellene rábólintania a szövegre.
Csakhogy az Euronews szerint a nagykövetek előkészítő ülésén veszélybe került a többség. Ahhoz, hogy elfogadják a javaslatot, 15 ország igen szavazata kell úgy, hogy az EU lakosságának legalább 65 százalékát képviseljék ezek – de a próbaszavazáson a holland, olasz és svéd nem, valamint néhány tartózkodás mellett 66,2 százalékot értek el. Magyarország tanácsi képviselője pedig a portál szerint „bizonytalan volt”, mert az ügy „politikai megfontolás alatt áll”, márpedig mivel mi az EU lakosságának 2,1 százalékát adjuk, a magyar igen nélkül már nem lenne meg a 65 százalék.
A WWF közleménye arról ír, hogy a magyar kormány átáll az ellenzők táborába, az Euronews még csak bizonytalanságról számolt be. Annyi biztos, hogy az Európai Parlament szavazásán a Fidesz EP-képviselői is rábólintottak a tervre (ahogy amúgy a magyarok közül a jobbikost leszámítva mindenki más is). A zárószavazást jövő hétfőn ejtik meg.