Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány a milliárdos beruházások további eltolásának lehetőségét vizsgálja.
Interjút adott a kormányközeli Indexnek Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Összefoglaljuk a legfontosabb, az aktualitásokat érintő részeket.
GDP-növekedés vs. alig fogyasztó lakosság
Az első negyedévben mindössze 0,7 százalékkal bővült a GDP, míg a másodikban 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye az azt megelőző negyedévhez képest, pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium és a kormány tavaly decemberben azt ígérte, hogy az idei év már a növekedés éve lesz. (Az első negyedéves GDP év/év alapon plusz 1,6 százalék, a második negyedéves plusz 1,3 százalék volt.) A visszafogott teljesítmény egyik látványos oka, hogy a lakosság nem költ – szakkifejezéssel élve “óvatossági motívum” jellemzi – fogja vissza – a fogyasztást. Ennek okát elsődlegesen mindenki a szomszédban dúló háborúhoz köti, és az interjú alapján Nagy is leginkább ezzel magyarázza.
“Fontos lenne idén újraindítani a gazdasági növekedést, ugyanakkor látni kell, hogy a fogyasztást gátló óvatossági motívum oldódása hosszabb időt vesz majd igénybe, több türelemre van szükség. Sőt, a háború továbbra is akadályozza az újraindítást” – mondta a miniszter.
“A nagy kérdés az, hogy a fogyasztás miért nem nő gyorsabban, miközben 10 százalék körüli reálbér-emelkedést és jelentős hitelkiáramlást látunk a lakosságnál – főleg a piaci személyi és a lakáshiteleknél. Azt könnyű megérteni, mi történik az exporttal és az iparral, látjuk a külpiacok, a német gazdaság gyengélkedését, a járműipari problémákat, de
az kevésbé látható, hogy a lakosság tekintetében hová megy a pénz. Mondhatom, hogy itt van egy fogyasztási puzzle.”
Nagyék azt látják, hogy a lakosság megtakarít, pénzügyi és lakásvagyonát növeli. Pl. az állampapírok után kifizetett kamatokat sem költik el az emberek – az átlag feletti jövedelemmel rendelkezők –, hanem újra befektetik, úgy látja, hogy pl. a Prémium Magyar Állampapírok magas hozamai is szerepet játszottak abban, hogy az óvatossági motívum nem enyhült, és a fogyasztás helyreállása még várat magára. Nagy szerint a középréteg és az átlag alatti jövedelműek még óvatosabbá váltak, és fontosabb számukra az otthonteremtés és az elmaradt lakásvásárlások pótlása, mint az elmaradt fogyasztás pótlása.
A kérdésre, hogy mitől várja a kormány a költések megszaladását, ha közben folyamatosan a háborút sulykolja, Nagy azt felelte, hogy Orbán Viktor azért is indult “békemisszióra”, hogy erre a sulykolásra ne legyen tovább szükség. Legyen béke, és akkor megint fogyasztanak az emberek.
Költségvetés, lyuktömködés, cash flow probléma
A kritikák szerint a kormány már több éve csak a lyukakat tömködi a költségvetésen. Hasonló kritikákat fogalmaz meg pl. Hernádi Zsolt Mol-vezér is. Nagy szerint Hernádi is elfelejtett valamit, amikor a költségvetési helyzetet bírálja: “az elmúlt időszak válságai nem károsították a gazdaság alapszöveteit”. Nem voltak elbocsátások, nem csökkentek a fizetések, jönnek az országba a befektetések. “A költségvetési hiány növekedését a gyors és hatékony válságkezelés indokolta” – mondta.
“Cash flow problémánk van, a likviditást kell optimalizálni – legalábbis én ezt így hívom.”
Nagy szerint 2022-ben energia-, 2023-ban adóbevételi, 2024-ben pedig kamatkiadási nehézségek akadtak és akadnak, ezeket cash flow szempontból lehet kezelni. “Úgy, hogy a kiadásokat racionalizáljuk, az állami beruházásokat eltoljuk.
A gazdasági kabinet már több körben vizsgálta az egymilliárd forint feletti beruházások lehetséges átütemezését 2024-ről 2025–2026-ra, és most vizsgáljuk, hogy miként tudunk eltolni beruházásokat 2025-ről 2026–2027-re.”
Nagy szerint a kamatkiadások jövőbeli csökkenése mozgásteret nyit a költségvetésben: míg idén a GDP-arányos költségvetési kamatkiadás 4,9 százalék körül alakulhat, addig ez 3,8 százalékra csökken 2025-ben, mondta.
Matolcsy küklopsz-üzemmódban
A kérdésre, hogy a monetáris politika is fékezi-e a növekedést, Nagy azt mondta,
“Küklopsz üzemmódban vannak. Csak az infláció érdekli a jegybankot.”
Nagy szerint most, hogy az infláció 4 százalék körül mozog, már el lehet kezdeni a növekedés újraindítását, valójában most már inkább az inflációs várakozásokat és félelmet kell lejjebb szorítani. A miniszter szerint ebben a reálkamat- és makrogazdasági környezetben már megengedhető lenne az MNB-től egy célzott hitelösztönző program.
Mi jön?
A várható kormányzati lépések kapcsán Nagy először is elismételte Orbán Viktor szavait, melyek szerint jövőre megduplázzák a gyerekek után járó családi adókedvezményt. És még azt is elmondta, hogy támogatni szeretnék “őket” – a családokat – abban, hogy a megtakarításokat minél könnyebben otthonteremtésre tudják felhasználni. Nagy erről csak annyit mondott, hogy szerinte az adóügyi költségeket vagy adminisztratív korlátokat érdemes lehet eltörölni.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Mexikót is hasonló vámokkal sújtja az amerikai elnök.
A másik azt válaszolta, hogy ő nem tett ilyet.
Gianni Infantino komolytalan dicshimnuszairól, a felemás színvonalú meccsekről, nevetséges jegyárzuhanásokról, kizsigerelt játékosokról és persze a torna döntőjének két résztvevőjéről is szó lesz.