szerző:
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok 12 államában lehúzták az étlapokról a McDonald’s ikonikus burgerét, a Quarter Poundert, miután E. coli-fertőzési hullám tört ki a termékhez kapcsolódóan, amely már halálos áldozatot is követelt. Mit tudunk a járványról és a híres hamburgerről?

Legalább a Ponyvaregény című film óta szinte mindenki tudja, hogy a McDonald’s egyik legnépszerűbb hamburgerét, az amerikai Quarter Pounder (negyedfontos) burgert Európában McRoyalnak hívják. Vincent Vega, a John Travolta által a Ponyvaregényben alakított bérgyilkos híres szónoklatában (az alábbi videón 1:03-tól) arról beszél, hogy a metrikus rendszer miatt a Quarter Pounder név Párizsban értelmetlen. Majd azt is hozzáteszi Samuel L. Jackson karakterének, Jules Winnfieldnek, hogy bár „a Big Mac egy Big Mac, de ők úgy hívják, hogy »le Big Mac«”.

Royale With Cheese – Pulp Fiction (2/12) Movie CLIP (1994) HD

Pulp Fiction movie clips: http://j.mp/1L5eDtj BUY THE MOVIE: http://amzn.to/u4q3x7 Don’t miss the HOTTEST NEW TRAILERS: http://bit.ly/1u2y6pr CLIP DESCRIPTION: Vincent (John Travolta) tells Jules (Samuel L. Jackson) about the little differences regarding life in Europe. FILM DESCRIPTION: Outrageously violent, time-twisting, and in love with language, Pulp Fiction was widely considered the most influential American movie of the 1990s.

A Quarter Poundert – amely nagyobb, mint egy hagyományos hamburger, viszont könnyebb megenni, mint egy Big Macet – most az Egyesült Államok 12 államában levették az étlapról, miután kifejezetten ezzel a burgerrel összefüggésbe hozható Escherichia coli (E. coli) -járvány tört ki, amely egy ember halálát okozta, és többtucatnyian kerültek kórházba. A fertőzésekről a HVG is beszámolt.

Az előzetes információk szerint a szendvicsekben lévő, friss, kockára vágott hagyma lehet a fertőzés forrása, de az is elképzelhető, hogy a marhahúspogácsa a szennyeződés hordozója.

Bár a gyorsétteremlánc részvényárfolyama hatalmasat, 314,7 dollárról 285,4 dollárra zuhant a hír megjelenését követően, azóta némiképp konszolidálódott az árfolyam. Mindez azt is jelzi, hogy senki sem gondolja komolyan, hogy a halálos járvány hosszabb távon csökkentheti az emberek étvágyát a McDonald’s étlapján több mint 50 éve szereplő ikonikus burger iránt, noha rövid távon kihívást jelenthet az étteremlánc számára.

A szezámmagos zsemlébe tett friss hagyma, savanyúság, sajt és marhahúspogácsa a lánc egyik legnépszerűbb terméke.

Most azonban átmenetileg nem kapható Coloradóban, Kansasban, Utahban, Wyomingban, Idahóban, Iowában, Missouriban, Montanában, Nebraskában, Nevadában, Új-Mexikóban és Oklahomában. A hamburgerbe kerülő friss hagymát pedig eltávolították az összes termékből.

1971-ben Al Bernardin találta fel az azóta ikonikussá vált Quarter Poundert, miközben egy McDonald’s franchise-t vezetett a kaliforniai Fremontban. A hamburger arról kapta a nevét, hogy a benne lévő marhahúspogácsa negyed font súlyú, azaz nagyjából 12 deka.

Fontos volt népszerűvé válásához, hogy kényelmesen fogyasztható. Majdnem kétszer annyi kalóriát tartalmaz, mint egy hagyományos McDonald’s hamburger, de előnyt jelent a nagyobb Big Machez képest, hogy fél kézzel is meg lehet enni anélkül, hogy tetőtől talpig összemaszatolnánk magunkat – azaz ideális az útközben lévő emberek számára.

A burger népszerűségét az is tükrözi, hogy még egy Quarter Pounder Fan Club is létezett az Egyesült Államokban – állítja a The New York Times. A klub egyik tagjának pedig van egy szív alakú medálja, benne a hamburger fotóival, valamint az összetevőinek illatát árasztó gyertyái. A McDonald’s pedig olyan matricákat is árult, amelyeken az állt: „inkább egy Quarter Pounder-t eszem”.

Az A&W Restaurants, egy konkurens gyorséttermi márka, az 1980-as években megpróbálta felvenni a versenyt a népszerű burgerrel. A próbálkozás végül zátonyra futott, mint kiderült, azért, mert sok amerikai úgy gondolta, az egyharmad fontos hamburgerük kisebb, mint a negyedfontos.

Az is a Meki malmára hajtotta a vizet, hogy a McRoyal rajongói közé tartozik többek között Warren Buffett befektető, aki egyszer azt mondta, jobban szereti a McDonald’s hamburgerét, mint egy 100 dolláros vacsorát, és természetesen Donald Trump, aki a CNN 2016-os városházi rendezvényén dicsérte az üzletlánc tisztaságát:

„Én olyan ember vagyok, aki szereti a tisztaságot. Egy rossz hamburger tönkreteheti a McDonald’s-t.”

Láthattuk azonban, hogy Donald Trump tisztasággal és vállalkozásokkal kapcsolatos megérzései is milyen gyakran vezetnek tévútra:

Trump, a pereskedés művésze: élet a több ezer bírósági ügy és történelmi vádak árnyékában

Donald Trump nevét nemcsak sok ingatlanüzlete és politikai karrierje tette híressé, hanem az a több ezer peres ügy is, amelyekbe az elmúlt évtizedekben keveredett. Ezek sokszor kétes üzleti manőverek, máskor például szexuális zaklatás vagy becsületsértés vádja miatt indultak ellene.

Az E. coli baktérium leggyakrabban széklettel szennyezett étel fogyasztása után okoz fertőzéses tüneteket, amelyek általában 2–8 nap múlva jelentkeznek, de leggyakrabban 3-4 napon belül. A tünetek megjelenésének ideje függ a szervezet ellenálló-képességétől, az elfogyasztott baktérium mennyiségétől és a baktérium pontos típusától.

A Shiga-toxint termelő E. coli (STEC), például az E. coli O157 törzs okozhat súlyos fertőzést, melynek tünetei súlyos hasi görcsök, (gyakran véres) hasmenés, hányinger, hányás, gyengeség, fáradékonyság.

Súlyos esetekben, különösen gyermekeknél és időseknél a fertőzés akár életveszélyes szövődményeket is okozhat, mint például a hemolitikus urémiás szindróma (HUS), amely vesekárosodáshoz vezethet. Ha az említett tünetek jelentkeznek, különösen véres hasmenés esetén, javasolt mielőbb orvoshoz fordulni.

Megkerestük a McDonald’s magyarországi képviseletét és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih), hogy érintheti-e a fertőzés a hazai étteremláncot is, cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tőlük választ. Ha válaszolnak, cikkünket frissítjük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!