szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

De magyar agrárcégek is beruháznak a közép-ázsiai országban, sőt, a helyi útdíjfizető-konzorciumba is beszáll egy nem megnevezett magyar vállalat Szijjártó Péter szerda délutáni bejelentése szerint.

Úgy tűnik, nemcsak a magyar-német focimeccs miatt utazott Magyarországra Kazahsztán köztársasági elnöke, Kaszim-Zsomart Tokajev: az államfő tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel is, az asztalnál Szijjártó Péter külügyminiszter is helyet foglalt. Utóbbi szerda délután be is jelentette, hogy tovább mélyül a magyar-kazah gazdasági együttműködés: a magyar gyógyszeripari óriás, a Richter a közép-ázsiai országba telepíti a gyártás egy részét – derül ki az MTI beszámolójából. A Richter évente 10 milliárdos bonyolít le Kazahsztánban – emlékeztetett a külügyminiszter.

Nemcsak gyógyszert fognak gyártani a magyar cégek Közép-Ázsiában, Szijjártó azt is elárulta, hogy három, általa nem megnevezett magyar agrárcég összeállt, hogy egy 15 millió dolláros, közel 6 milliárd forintos beruházás keretein belül víziszárnyasokat tenyésszen Kazahsztánban, a húst és a tollat is feldolgozva. Egy nagy magyar mezőgazdasági vállalatcsoport pedig a helyi beruházásösztönzési ügynökség jelentős támogatásával hoz létre takarmány- és premixüzemet az országban, egy másik itthoni cég pedig már most is több mint ötven hektáron termel magyar hibrid kukoricát Kazahsztánban, ez a terület háromszorosára fog növekedni.

Egy szintén meg nem nevezett magyar vállalat a kazah útdíjfizető-rendszert üzemeltető konzorciumba fog bekapcsolódni, a kazah vízgazdálkodási reform előkészítésében pedig két magyar egyetem vesz részt. Tovább terjeszkedhet az országban a Mol is, amely már 200 millió dollár, közel 80 milliárd forint értékben ruházott be Kazahsztánban – jelentette be Szijjártó. A magyar külügyminiszter szerint ezzel ugrásszerű fejlődés előtt áll a két ország közötti gazdasági együttműkődés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!